Tıraş bıçağı ile tıraş olduktan sonra, oluşan yanık hissinden daha sinir bozucu bir şey yoktur; tıraştan sonra meydana gelen tahriş haricinde. Tıraş yanığı, vücudunuzun belli bölgelerinde görülebilir; yüzünüzde, koltuk altlarınızda ve bikini bölgenizde. Ama bu hoş görünmeyen ve rahatsız edici durumdan kurtulmanın yolları vardır. Aşağıdaki talimatları takip ederek, tıraş yanığının ve tahrişinin etkilerini minimuma indirebilirsiniz.

Tıraş Yanığına Tıraş Ürünleri Yardımı ile Müdahale Etme

[dropcap]1[/dropcap]Yüz temizleyici krem kullanın. Yüzünüzü hala tıraş etmemişseniz, salisilik asit içeren bir yüz kremi kullanarak, bakterileri öldürebilir ve tıraş/jilet yanığı etkisini azaltabilirsiniz. Kremi, tıraş öncesi yüzünüze sürün ve durulayın.

[dropcap]2[/dropcap]Tıraş jeli(köpüğü) kullanın. Tıraş olurken asla sadece su ile olmayın. Çünkü tıraş kremi kullanmayarak sadece su ile tıraş olmak cilt gözeneklerinizi tıkayabilir. Onun yerine tıraş edeceğiniz bölgeye, tıraş jelini/köpüğünü sürün ve her jilet darbesinden sonra tıraş bıçağınızı durulayın. Bu jel derinizi, gözeneklerin tıkanmasından, tıraş bıçağının kesici etkisinden koruyacaktır.

[dropcap]3[/dropcap]Aloe vera kullanın. Tıraşınızı olduktan sonra, tıraş ettiğiniz bölgeye biraz aloe vera sürün. Bu tahriş olmuş cildinizi yatıştıracak ve jilet darbelerine sonrasında etkilenen bölgelerdeki acıyı hafifletecektir. 5-10 dakika boyunca yüzünüzde bekletin, sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın ve kuru bir havlu ile nazikçe kurulayın.

[dropcap]4[/dropcap]Yüzünüze yulaf ezemesi maskesi uygulayın. Yulaf ezmesi, cilt tahrişi için uzun yıllardır bilinen bir çözümdür ve tıraş yanığı için birebirdir. Eğer yüzünüz tıraş konusunda hassas ise ya da yüzünüzde tıraş sonrası yanık hissi oluşuyorsa, biraz süt ile yulaf ezmesini karıştırın ve yüzünüze sürün. Yüzünüzü ılık su ile yıkamadan önce 5-10 dakika boyunca bekletin.

[dropcap]5[/dropcap]Yüzünüze biraz ekşi krema sürün. Bu kulağa biraz garip ve rahatsız edici gelse de, ekşi kremanın tıraş yanığına mucizevi bir etkisi vardır. Ayrıca süreceğiniz soğuk krem, cildinizi rahatlatır. Tıraş olduktan sonra, o bölgeye biraz ekşi krema sürün ve durulamadan önce 10 dakika bekletin.

[dropcap]6[/dropcap]Antibiyotik merhem/krem kullanmayı deneyin. Tıraş olduktan sonra cildinize antbiyotik merhem sürün. Bu, tıkanan gözeneklerdeki ve tıraş olurken acele ile kesilen kısımlardaki bakterileri öldürmeye yardımcı olacaktır. Bunu bir kaç gün tekrarlayın ya da tıraş yanığınız azalana veya tamamen geçene kadar uygulayın.

[dropcap]7[/dropcap]Kullanacağınız ürünün ya da ürünlerin alerjen etkisi olup olmadığına bakın. Cildinize süreceğiniz bütün ürünlerin, nelerden yapıldığına dikkat edin. İçlerinde sizi alerji yapabilecek bir şey olabilir ve bu nedenle bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda, bir kaç gün boyunca tıraş sonrası bütün ürünlerden uzak durun ve alerjen etkisi olanı bulmak için onları bir bir kullanmaya başlayın.