Evde kendi kendinize eğlenceli bir şekilde bulut yapabiliyorken gökyüzündeki bulutlara bakmaya ihtiyaç duymazsınız. Tüm ihtiyacınız ise bir cam kavanoz veya plastik bir soda şişesi ve bir kaç yaygın ev eşyasından ibarettir. Bir şişede kendi bulutunuza sahip olmak için bu basit deneyi deneyin.

Cam Kavanoz İçerisinde Bulut Yapmak

 1. Malzemelerinizi bir araya getirin. Başlamadan önce bu deney için ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri toplayın. Elinizin altında şu malzemeler olmalı:
 • Büyük bir cam kavanoz (3-4 litrelik)
 • Kibritler
 • Lastik Eldiven
 • Lastik Bant
 • El feneri ya da ampul
 • Gıda Boyası
 • Su
 1. Kaynar suyu kavanoza dökün. Sadece kavanozun taban kısmını kaplayacak miktarda su kullanın. Kullandığınız su daha sonra buharlaşacağı için, oldukça az bir miktarda su kullanın.
 • Suyu kavanozun içinde kenar kısımlarını kaplayacağı şekilde çalkalayın.
 • Kaynamış su kavanozu oldukça sıcak bir hale getireceğinden fırın eldiveni kullanın.
 1. Lastik eldiveni, eldivenin bilek kısmından kavanozun içerisine koyun. Eldivenin parmak kısımlarının kavanozun içerisine bakacak şekilde ayarlayın. Böylece kavanoz dışarıdan hava almayacaktır.

 2. Eldiveni bir elinize geçirmeye çalışın. Eliniz eldivene bir kez girdiğinde, elinizle birlikte eldivenin parmak kısımlarını yukarı doğru çekin. Kavanozun içerisindeki suda hiç bir değişiklik olmadığını fark edeceksiniz.

 3. Bir kibrit yakın ve kavanozun içerisine bırakın. Bir anlığına eldiveni çıkarın. Bir kibrit yakın ve kavanozun içerisine bırakın. Eldiveni tekrar parmak kısımları kavanozun içine bakacak şekilde kavanozun ağız kısmına geçirin.

 • Kavanozun dibindeki su kibriti söndürecek ve kavanozun içerisinde bir duman oluşacaktır.
 1. Eldiveni tekrar bir elinize geçirin. Elinizi tekrar eldivenin içerisine doğru kaydırın ve dışarı doğru çekin. Bu kez, kavanozun içerisinde bir bulut oluşacaktır. Elinizi kavanozun içerisine geri koyduğunuzda ise bulut kaybolacaktır.
 • Bu işlem 5-10 dakika boyunca sürer ve daha sonra parçacıklar kavanozun dibine çökerler.
 1. Kavanozun üzerine bir el feneri tutun. Kavanozu bir ışık ile aydınlattığınız zaman, kavanozun içerisindeki bulutu daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.

 2. Bu işlemin çalışma prensibini anlayın. Kavanozun içerisindeki hava tamamen sıcak su buharı molekülleri ile doludur. Eldiven kavanozun içerisinde belli bir hacim kapladığı için hava eldiven tarafından sıkıştırılacaktır. Eldivenin parmak kısımlarını kavanozdan dışarıya doğru çıkarmak kavanozun içerisinde belli bir hacim yaratacaktır. Kavanozun içerisindeki hava soğur. Kibritin oluşturduğu duman su moleküllerinin bağlanabileceği bir araç vazifesi görür. Duman parçacıklarına yapışırlar ve bulut damlacıkları şeklinde yoğuşmaya uğrarlar.

 • Eldivenin parmak kısımları tekrardan kavanozun içerisine sokulduğunda ise, kavanozun içerisindeki hava ısınarak yükselir ve oluşan bulut böylece kaybolur.
 1. Bu deneyi renkli bulutlarla tekrar deneyin. Kavanozun dibindeki suyun içerisine bir kaç damla gıda boyası damlatın. Daha sonra kavanozu eldivenle kapatın, yanmış bir kibriti içerisine bırakın ve bulutlarınızın farklı renklerde güzelleşmesini izleyin.