Hemen hemen her kadının gece elbisesi olarak tercih ettiği modellerden biri olan sırtı açık elbiseler, şık kombinlerin başında gelmenin yanı sıra cesurluğun ve seksiliğin de başyapıtlarından! Vitrinlerde gördüğümüz sırtı açık elbiseleri hepimiz giymek istiyoruz ancak pek de cesaret edemiyoruz. Sırtı açık elbise giymek için doğru hamleler yapıldığı takdir de sırtı açık elbise giyememeniz için hiçbir sebep yok. Sırtı açık elbiseyi giyerken bir takım taktikleri göz önünde bulundurmalı ve nasıl giyeceğinizi bilmelisiniz. Sırtı açık elbise nasıl giyilir, nelere dikkat edilmelidir sizin için altın öneriler:

Sırtı Açık Elbise Giymenin Püf Noktaları

Sırtı Açık Elbise için İç Çamaşırı Seçimi

Sırtı açık elbiseleri giymeden evvel en çok düşündüren konulardan biri şüphesiz nasıl sütyen takacağınızdır. Kaygılarınızı bir kenara bırakarak sırtı açık elbisenizle nasıl gözükeceğinizi hayal edin.

1. Belden bağlamalı sütyen deneyin. Sırtı açık elbiseniz bel hizasına kadar açıksa deneyebileceğiniz ürünlerin başında belden bağlamalı sütyenler gelmektedir. Göğüslerinizi bel bölgesinde kopça ile tutarak askısız ve rahatsız bir hissiyat vermeyen bu sütyenler ile elbisenizi rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

2. Silikon meme ucu yapraklarını deneyin. Sırtı açık elbiseleri kullanırken sütyen askılarını sergileyemeyeceğiniz gibi meme ucunuzu da ortaya çıkararak, plaj ortamında gibi şık gözükemezsiniz. Sütyen kullanmadan sırtı açık elbisenizi kullanmak en güzel çözümdür, bunun içinde göğüs uçlarınızı gizleyecek silikon yaprakları yerleştirerek rahat hareket edebilirsiniz. Özellikle ipek gibi ince kumşa türleri için meme ucu silikonlarını takmanız gerekir.

3. Yapışkan silikon sütyenleri deneyin. Göğüslerinize güvenmiyorsanız ve ebatlarından da memnun değilseniz sütyen kabı şeklinde tasarlanmış silikon destekleri kullanabilirsiniz. Göğsünüze sütyen gibi giydireceğiniz ve yapışarak sabit kalmasını sağlayacağınız silikon sütyenler ile sırtı açık elbisenizi gönül rahatlığı ile taşıyabilirsiniz. Bu yöntem küçük ya da orta ölçekli memelere sahip kişiler için daha uygun bir çözümdür. Büyük memeli kişiler için silikon sütyenlerdense silikon meme ucu yaprakları çok daha uygun bir görünüm elde etmelerini sağlar.

4. İp gibi ince kopçalı sütyenleri deneyin. Sütyensiz yapamam kendimi güvende hissedemem diyenlerdenseniz her sırtı açık elbise için olmasa da belli oranda sırtı açık elbiseler için bikini gibi tasarlanmış incecik kopça hatlarına sahip sütyenleri deneyebilirsiniz. Bu sütyenleri belden bağlamalı sütyenler gibi bel bölgenize kadar çekip ayarlayabilirsiniz.

Sırtı Açık Elbise için Cilt Bakımı

Cilt denildiğinde öncelikli yüzünüz sonra elleriniz yaz ayındaysanız da bacaklarınız aklınıza gelir, şimdi aklınıza gelmesi gereken yer sırtınız! Sırtı açık elbise giyeceksiniz ve sırtınızın ışıl ışıl parlaması gerekiyor, bu bakımı yapmadan sırtı açık elbise giyme cesaretinde bulunmayın!

1. Sırtı açık elbisenizi giymeden birkaç hafta önce cilt bakımına başlayın. Planlı bir davet içn hazırladığınız sırtı açık elbisenizi son dakikaya bırakmadığınıza eminim, o yüzden cesurca sergileyeceğiniz sırtınız için şimdi bakım zamanı! Öncelikle sırtınızdaki ölü deriyi fırçalamalısınız, her zaman kullandığınız duş jeliniz ile sırtınızı tahriş etmeyecek şekilde kese yapın.[mam][mom]

2. Sırtınızda var olan ya da oluşmaya meğilli sivilceleri yok edin. Sırtı açık elbisenizi giymeye birkaç gün kalana kadar keselemeye yardımcı çok da sert olmayan bir bez ile sırtınızı her duşunuzda masaj yapar gibi fırçalayın. Özellikle sivilceye meğilli ciltler için bu işlem ile sivilceler kuruyacak ve pürüssüz bir görünüm kazanacaktır. Yüzünüz içn kullandığınız peeling ya da akne jellerinizi sırtınızı fırçalayacağınız beze dökerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz, sabun da iş görecektir.

3. Sırtınızı nemlendirin. Sırtı açık elbisenizi giymeden evvel yapacağınız her bakım sizin ışıldamanızı sağlayacaktır. Duş esnasında gerçekleştirdiğiniz tüm temizliklerden sonra sırtınızı nemlendirmeyi atlamayın.

4. Vücudunuzu kendi tonunuza yakın bir bb krem ile ovalayın. Sırtı açık elbise giydiğinizde en belirgin olacak şeylerden biri de sırt kaslarınız ve eklemlerinizdir. Bir bb kremle ya da bronzluğu seviyorsanız teninize uygun bir bronzlaştırı krem ile sırtı açık elbisenizi giymeden evvel tüm vücudunuzu kremleyin. Bb krem ve bronzlaştırı kremler yardımı ile ışık altında sırt kaslarınızın hatları ortaya çıkacak ve daha kusursuz bir görünüm elde edebileceksiniz. (Kremleme işlemi tüm vücuda uygulanmalıdır, böylelikle kollarda ya da bacaklarda ton farkı oluşması engellenir.)

Sırtı Açık Elbise için Doğru Kombin

1. Sırtı açık elbiseniz ile doğru duruş pratiği yapın. Sırtınız apaçık ve ortada, kambur duramazsınız, yamuk yürüyemezsiniz! Sırtı açık elbiseniz ile bir davete gitmeden evvel ayna karşısında elbisenizin nasıl durduğunu, oturup kalkarken nasıl hareketlerde bulunmanız gerektiğini prova edin. Genellikle dik durun otururken de yürürken de dik durduğunuz takdir de sırtı açık elbiseniz sizi zor durumda bırakmayacaktır.[mam][mom]

2. Aksesuarlarınızı en aza indirin. Sırtı açık elbiselerin en göz alıcı yeri sırt dekoltenizdir haliyle aksesuar kombinlerinizde aşırıya kaçmamalı herhangi bir kolyenin ya da bilekliğin elbisenizin sırt dekoltesinden daha göz önünde olmamasını sağlamalısınız. Sallantılı ancak zarif ve abartılı olmayan bir küpe ya da bilekte zarif bir bileklik ile kombinizi tamamlamısınız. Özellikle sırtı açık elbiseler de gerdan bölgesine vurgu yapmamak amacıyla kolye ya da broş takılmaması önerilir.

3. Sırtı açık elbiselerde sırtta ya da göğüs bölgesinde bulanan aksesuarlardan kaçının. Özellikle sırtı açık elbiseler de gerdan bölgesine vurgu yapmamak amacıyla kolye ya da broş takılmaması önerilir. Sırtı açık elbiseye ek olarak sırta ilave edilen sallantılı zincirler kesinlikle kötü ve abartılı bir görünüm elde etmenizi sağlar.<

4. Saçınızı toplayın. Sırtı açık elbiseniz de sırtınızın parıl parıl parlaması için sırtınıza saçlarınızın düşmesini engellemelisiniz. Sırtı açık elbisenizin modeline ve tarzına göre saçınızı tepeden toplayabilir enseden toplayabilir ya da kısa saçlarınız varsa küt bir şekilde fönlü bırakabilirsiniz.

5. Ağırbaşlı bir görünüm için saçınızı yarı açık bırakın. Genellikle tam abiye kıyafetlerde uygulayabileceğiniz bu saç modelini kuaförünüze açık bir şekilde anlatın. Uzun saçlarınızın boyunu kısaltacak şekilde ve sırtınızı tamamı ile kapamayacak şekilde saçınızın ucu açık olmalıdır. Zaman zaman omzunuza da atabileceğiniz kısa uzunluktaki saç tutamınız ile tam bir asilzade olmanız mümkün.

İpuçları

  • Sırtı açık elbise ile son derece havalısınız ancak tüm hava koşullarına rağmen üşütme ihtimalinize karşı bir ceket, hırka ya da şal bulundurmalısınız.
  • Sırtı açık elbise ile harika göründüğünüzden emin olun. Emin olmadığınız bir durum varsa sırtınızı kapayacak aksesuarlar ile durumu örtbas etmeye çalışmayın. Sırtı açık elbise giymekten vazgeçin. Sırtı açık elbise giymek istediğinizden emin olmadan bu tasarımı üzerinizde taşımaya kalkmayın.
  • Sırtı açık elbise prova ederken sırtınızı tam olarak görebilmek için ayna karşısında bir de el aynası kullanarak sırtınızın her detayını görebilirsiniz. Hiçbir detayı atlamayın!
  • Sırtı açık elbise seçerken sadece sırtı açık diye sizi yansıtmayan tarzda bir elbise tercih etmeyin. Her zaman nasıl elbise seçiyorsanız sırtı açık elbiseler için de aynısı yapın. A form ve vücudu saran sırtı açık elbiseler sezon trendleri iken, uzun ve kalem elbiseler her zaman sırtı açık elbiselerin tamamlayıcı modellerdendir.