Tıbben Onikomikoz olarak bilinen ayak tırnağı mantarı, tedavi edilmesi zor olabilen potansiyel olarak utanç verici bir problemdir. Çoğunlukla doktorlar mantarı ilaçlarla tedavi edeceklerdir. Sirke kullanımının mantar enfeksiyonu olaylarını hafif ve orta derecede durdurmaya yardımcı olabileceğinin kanıtı olmamasına rağmen, kişisel bakım anekdot hesapları vardır ve eğer düzgünce gerçekleştirilirse koruyucu bakım ile birlikte işe yarayabilecek düşük riskli bir tedavidir.

Yöntem 1: Sirke ile Tırnak Mantarı Tedavisi

[dropcap]1[/dropcap] Bir şişe sirke alın. Markalar veya sirke çeşitleri hakkında endişelenmenize gerek yok. Tırnak mantarının yok edilmesindeki etkenin sirkenin pH seviyesi olduğu düşünülmektedir.

Bu yöntemi kullananların bir kısmı bir gün sirke, ertesi gün hidrojen peroksit şeklinde dönüşümlü bir uygulama yapmaktadır

[dropcap]2[/dropcap] Bir törpü ve tırnak makası alın. Mantarlı bölgeyi, evde yapılan ilaçlar ya da doktorun belirlediği yöntemleri uygulamadan önce yapabileceğiniz en iyi şekilde tekrar tekrar temizleyin. Tırnak içine daha çok ulaşmak için hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, tırnağı kesmek yardımcı olacaktır.

Tırnakları kesmek acıyı ve rahatsızlığı azaltabilir.

Tırnakları çok kısa törpülemek tırnak batması gibi başka sorunlara sebep olabilir.

Sonrasında törpü ve tırnak makasınızı her zaman temizleyin.

[dropcap]3[/dropcap] Büyük bir kaseye sirkeyi dökün. Eşit miktarlarda sıcak su ve sirkeyi karıştırın. Mantarlı ayağı bir günde iki kez bu karışım içinde bekletin. Bir kerede 30 dakikadan daha fazla bekletmeyin.

Sirkeyi doğrudan etkilenmiş bölgelere uygulamaya çalışın.

Mantarlı bölgenin sirkeye daha fazla maruz kalması sonuç almanızı hızlandırabilir.

Bir ya da iki hafta içinde iyileşmeyi görmeye başlamanız gerekir.

[dropcap]4[/dropcap] Tırnakları kurumaya bırakın. Çorap veya ayakkabı giymeden önce tırnaklarınızı tamamen kurutmanız mantarı önlemeye yardım edecektir. Mantarı nemli ortamlardan uzak tutarak diğer tırnaklara yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Her zaman ayaklarınızı kuru ve serin ortamlarda tutmaya çalışın.

Sıcak ve nemli ortamlar mantar çoğalmasını teşvik eder.

[dropcap]5[/dropcap] Tırnaklarınızla ilgilenin. Düzgün bir şekilde tırnak ve ayak temizliği yapın. Tırnaklarınız aşırı uzamadan kesin ve o tırnak kısalığını koruyun. Mantarın yayılmasını engellemek için törpüyü dezenfekte etmeden önce herhangi bir tırnak üzerinde kullanmayın. Tedavinin işe yarıyor olup olmadığını öğrenmek için mantarın ilerlemesini takip edin.

Eğer mantar kötüleşirse bir doktora başvurun.

Yılankökü özü ve çay ağacı yağı uygulamaları gibi diğer alternatif yöntemleri deneyin.

Yöntem2: Tırnak Mantarı Enfeksiyonlarını Önleme

[dropcap]1[/dropcap] Temel temizliğinizi ve ayak bakımını yapın. Ayaklarınızla ilgilenmek tırnak mantarına yakalanma riskinizi azaltacaktır. Basit önleyici tedbirlerden faydalanmak tırnak mantarı ile uğraşmak zorunda kalmanızı engellemeye yardımcı olacaktır.

Tırnak mantarını önlemek için kolay önlemleri uygulayın.

Halka açık alanlardayken sandalet veya parmak arası terlik giyin, asla yalın ayak dolaşmayın.

Ayaklarınızı her gün temizleyin ve yıkayın.

[dropcap]2[/dropcap] Ayaklarınızı nemsiz ve kuru tutun. Çorap ve ayakkabının ortaya çıkardığı çok fazla nem veya sıcaklık ayak mantarının oluşmasına yol açabilir. Ayaklarınızın nefes almasını sağlayacak ayakkabı ve çoraplar bulun. Ayrıca, mantar sporları barındırabildikleri için çoraplarınızın her zaman temiz olduğundan emin olmalısınız.

Ayakkabılarınızın uygun olduğundan ve ayak parmaklarınız için yeterli alan olduğundan emin olun.

Mantar varken giydiğiniz eski ayakkabınızı atın.

[dropcap]3[/dropcap] Ayak mantarını hemen tedavi edin. Bu mantar enfeksiyonunun ayağınızda kalmasına izin verirseniz mantarın tırnaklarınıza yayılma riskini arttırırsınız. Ayak mantarını olabildiğince kısa sürede tedavi ederek olası yayılmayı önleyin.

Hafif ayak mantarı vakaları reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilir.

Zor vakalar reçeteli, kuvvetli ilaç tedavisi gerektirebilir.

Sizin için hangisinin gerekli olduğunu doktorunuza danışarak öğrenin.

[dropcap]4[/dropcap] Tırnaklarınıza özen gösterin. Tırnaklarınızı her zaman düzgün ve kısa kesilmiş tutun. Mantarlı tırnaklar ve sağlıklı tırnaklarınız için farklı tırnak makasları kullanın. Aynı tırnak makasını kullanmak mantarı sağlıklı tırnaklara bulaştırabilir.

Tırnakları kesmek aynı zamanda diğer tırnak rahatsızlıklarını (kopma veya kırılma gibi) azaltmaya yardımcı olabilir.

Kullandıktan sonra tırnak makası ve törpünüzü temizleyin. Her iki ürünü de mikroplardan arındırmayı ihmal etmeyin.