Kalıcı bir boyama için, saçı kına ile boyamak gittikçe popüler olan bir yöntemdir. Kına kalıcı bir boyama yöntemidir ve kuaföre ya da bir güzellik merkezine gittiğinizde, saçınızdaki kınanın üzerine herhangi bir kimyasal madde uygulanmayacaktır. Yani saçınızı boyamak, rengini değiştirmek ya da eski rengine dönmek istiyorsanız öncelikle saçınızdaki kınayı çıkarmanız gerekmektedir. Bunun için yine kuaförlerden yardım isteyebilirsiniz.

Yağ ile Saçtan Kına Çıkarmak

**1. Büyük bir şişe yağ alın. **Araştırmalar gösteriyor ki diğer yağlar yerine petrol yağı olarak da bilinen mineral yağı kullanmak daha etkili bir sonuç veriyor. Ancak bir karışım yaparak diğer yağların nasıl etki ettiğinizi kendiniz de deneyebilirsiniz.

 • Argan yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı kullanarak bir karışım elde edip bu karışımı deneyebilirsiniz.
 • Yağı saçınıza uygulama işlemini tekrarlamanız gerekebilir. Bu nedenle yeteri kadar yağa sahip olduğunuzdan emin olmalı ve alışverişinizi ona göre yapmalısınız.

**2. Saçınızı yağ ile ıslatın. **Küvete ya da bir kaba doğru eğilerek saçınızı bu yağ (satın aldığınız mineral yağı ya da kendi hazırladığınız karışım) ile ıslatın. Köklerinden uçlarına doğru ve saç derinize masaj yapın.

 • Saçınız tamamen yağ ile kaplandığında, avcunuza bir miktar daha yağ alın ve kuru yer kalmamasına özen gösterin.
 • Yağ, saçlarınızı sıktığınız zaman bir miktar damlamalıdır. Eğer bu şekilde değilse yeteri kadar yağ kullanmadınız demektir. Bu yüzden tekrar bir miktar yağ uygulamalısınız.

**3. Yağ uygulamayı tamamladıktan sonra saçınızı plastik ya da naylon bir torba ile ka.playın. **Duş bonesi ya da naylon bir poşet kullanabilirsiniz. Yağı saçınızda tutmak ve iyice ıslanmasını sağlamak için bu adım oldukça önemlidir. Hem etrafı kirletmekten de kurtulmuş olursunuz çünkü yağın saçınızdan damlayacak kadar çok uygulanmış olması gerekiyor.

**4. Yağlı saçınızı ısıtın. **Bu adımı uygulamak size kalmıştır ancak ısı daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olabilir.  Saçınız yağı biraz çektikten sonra, saç kurutma makinesi yardımıyla biraz ısıtabilirsiniz. Sıcak bir günde güneşte de durabilirsiniz.

**5. Yağı saçınızda bırakın. **Yağ saçınızda ne kadar çok durursa, kınanın rengi o kadar çok açılacaktır. Yağı, en azından 2-3 saat saçınızda tutmaya özen gösterin.

 • Gece uyumadan uygularsanız ve sabaha kadar bekletirseniz daha ii bir sonuç alırsınız.
 • Eğer gece boyunca uygulamayı düşünürseniz, yastığınıza bir havlu örtün ki başınızdaki bone hareket ettiği takdirde yağ yastığınıza bulaşmasın.
 • 12 saat saçı yağlı tutma testi gösteriyor ki bu uzun süreli uygulama, 2-3 saat uygulamadan daha etkili.

**6. Saçınızı bir şampuan yardımıyla temizleyin. **Yağı saçınızdan temizlemek için temizleme gücü yüksek olan bir şampuan kullanmalısınız.

 • İlk olarak bir miktar şampuanı alın ve saçınızı su ile ıslatmadan şampuan ile masaj yapın. Ardından saçınızı ıslatın.
 • İyice köpürttükten sonra birkaç kez durulayın. Saçınızda yağ kalmayana kadar bunu yapmalısınız. Yağın türüne ve suyunuzun sertliğine göre bu şampuanlama işlemini tekrarlamanız gerekebilir.
 • Olabildiğince sıcak olan su kullanmaya çalışın ve iyice duruladığınızdan emin olun.

**7. Yağ uygulama sürecini tekrarlayın. **Bu tekrarlama işlemleri, saç renginizde zamanla fark yaratacaktır. Bu yüzden tekrar uyguladığınız yağ, size daha iyi sonuçlar verecektir.

 • İkinci kez uygulamadan önce saçınıza dinlenmesi için 1 hafta süre verin. Bu sürede kendiliğinden nemlendirici olan ürünler ile saçınızı koruyun.

**8. Diğer ürünleri deneyin. **Kınayı saçınızdan uzaklaştırmak için üzüm tohumu ya da beyazlatıcı diş macunu gibi diğer ürünleri deneyebilirsiniz. Bu diğer ürünleri de yağı uyguladığınız gibi tekrarlayarak ve saçınıza dinlenmesi için gerekli zamanı vererek uygulamalısınız.