Pug köpekleri, yakın zamanların en popüler hayvanlarından biridir. Bebek gibi görünen yüzleri ve geniş, kahverengi gözleri düşünüldüğünde, birçok insanın pug köpeklerine sarılmaktan kendilerini alamamalarına şaşırmak mümkün değildir. Ancak, pug köpekleri ile ilgili bilmeniz gereken birkaç problem bulunmaktadır. Bu köpekler, özellikle nefes alma güçlükleri gibi sağlık problemlerine oldukça yatkındırlar. Bunun dışında sabit fikirli olabilir, eğitim ve oyun noktasında güçlük yaşayabilirler. Tüm bunlar, eğer bir pug köpeği alıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken durumlardır.

Bölüm1: Pug’ı Besleme

1. Pug köpeğiniz için en doğru mamayı seçin. İyi kalitede mama kullanın. Mamanın etiketini inceleyin ve içindekiler listesinin başında et olmasına dikkat edin. Yüksek miktarda tahıl ve soya içeren mamalardan uzak durun. Düşük kalitede mama, içerisindeki malzemeler fermente olduğundan, mide problemlerine sebep olabilir.

2. Pug köpeğinize verdiğiniz ikramların ve mamanın miktarını azaltın. Pug köpekleri açgözlüdürler ve büyük gözleri sizi, hala aç olduklarına ikna edebilir. Ancak, pug köpekleri fazla beslenirse, kolayca kilo alabilirler. Bu yüzden, onların vücut kondisyon durumlarını nasıl değerlendireceğinizi öğrenin. Bu sayede, fazla kilolarını fark edebilir, mama miktarını azaltabilir ve daha büyük problemlere sebep olmadan kilolarından kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

  • Pug köpekleri hiçbir şeyi yemekten çekinmezler. Bu nedenle eğitimleri için taze sebzelerden ikram etmeyi deneyin. Bu, motivasyonlarını arttırmakla kalmaz, onları sağlıklı da tutar.
  • Pug köpeğinizin mamasını köpekler için uygun kaplarda ve ulaşamayacakları yerlerde saklayın. Aksi takdirde mama kabını gizlice bulabilir ve içindekilerle kendinden geçebilirler.
  • Sahip oldukları nefes alma problemleri nedeniyle, pug köpeklerinizi uygun bir kiloda tutmak önemlidir. Fazla kilo, vücutlarının oksijene duyduğu ihtiyacı arttırır ve vücutlarındaki fazla yağ akciğerlerine, soluk borularına ve boğazlarına baskı yaparak nefes almalarını zorlaştırır.

3. Birçok pug köpeğinin nefes alma güçlüğü yaşadığını unutmayın. Nefes alma güçlüklerinden dolayı pug köpeklerinin yaygın şekilde gaz problemi de yaşadıkları bilinmektedir. Nefes almada yaşadıkları güçlüklerden dolayı, pug köpekleri sıklıkla havayı karın ve midelerine çekerler. Aldıkları hava, sindirim sistemleri boyunca hareket eder ve mide gazına dönüşür.

  • Evinizin çeşitli bölümlerinde ya da belirli bir yerde oda kokusu bulundurun. Bu sayede pug köpeğinizin gazından kaynaklanan hoş olmayan kokulardan kurtulabilirsiniz.

Bölüm2: Pug Köpeklerinin Eğitimi

1. Eğitimde birtakım zorluklar yaşanabileceğinin farkında olun. Pug köpekleri eğitim konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu, aptal olmalarından ziyade sabit fikirli olmalarındandır. Aslında, onların oldukça zeki oldukları söylenebilir çünkü istekleri doğrultusunda emek sarf eder ve sizin düşünceniz ne olursa olsun ona ulaşmak için harekete geçerler. Bu, köpeğinizi eğitmekten vazgeçmeniz gerektiği anlamına değil sabırlı ve daha fazla zaman harcamaya hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

  • Ödül odaklı eğitim gibi, önerilen farklı eğitim tekniklerinden haberdar olun. Pug köpeğinizi ödüllerle canlı tutmak ve onlar için çalışmasını sağlamak, nihayetinde eğitimin amacına ulaşmasını sağlayacaktır.

2. Ev kuralları belirleyin ve onlara sadık kalın. Pug köpeğiniz mobilyaların üstüne çıkmaya izinli değilse, hafta sonları da dahil olmak üzere, tüm aile üyelerinin her durumda bu kurala sadık kaldığından emin olun. Tutarsız bir yönerge verilen puglar, kendi tercihleri doğrultusunda hareket etme eğiliminde olurlar ve bu tutarsızlık, eğitimi daha da zorlaştırır.

  • Pug köpeğinizi eğitirken sabırlı olun. Pug köpekleri eğitilme konusunda diğer köpeklere oranla daha fazla zamana ihtiyaç duymalarıyla bilinirler. Kafes eğitimi ve pozitif pekiştirme kullanımı pug köpeğinizi daha kısa sürede eğitmenizi sağlar.