Evde ayakkabı modası hayatımıza girdiğinden beri kapı önündeki paspasların hem önemi hem de işlevi arttı. Eskiden sadece kahverengi ve sert dokuda olan paspasların hem çeşitleri hem de estetik değerleri arttı. Bu yüzden kullanacağınız mekâna göre alacağınız paspas çeşidine de dikkat etmelisiniz. Paspasınızı seçerken nasıl bir iklimde yaşadığınızın bile bir önemi vardır. Sürekli olarak çamurlu bölgelerde bulunuyorsanız, evinize girmeden hemen önce paspasınız ayakkabı temizliğinin yüzde 70 ini gerçekleştirmeli! Peki paspas nasıl seçilir?

Kapı Önü Paspası Seçimi

Evdeki kirin büyük çoğunluğu dışarıdan gelmektedir. Bu yüzden ev kapısının önünde kullanacağınız paspasın biraz yüksek sert ve dayanıklı olması gerekir. Aksi takdirde çok çabuk eskiyecek ya da yırtılacaktır. Eğer apartmanda oturmuyorsanız ve evinizin ana girişine bir paspas koymayı planlıyorsanız bu paspas açık renkte olmalıdır. Koyu veya canlı renklerde olan paspaslar çabuk solacağından daha girişte evinize eski ve bakımsız görünüşü verecektir. Ayrıca dış kapı önünde kullanacağınız paspasların iri yapıda ve lastik olması önemlidir. Apartman içinde kullanılan paspasların estetik değeri de önemlidir. Rengârenk olabilecekleri gibi yazılı, karikatürlü olanları da mevcuttur.

Paspas seçimindeki en önemli unsur paspasın kullanılacağı mekândır. Hijyenin daha çok olduğu yerlerde ise; sağlık kuruluşları, bakımevleri, catering firmaları, kreşler gibi, yerlerde ise yapışkanlı paspas kullanılır. Bu paspasların uzunluğu 1 metre civarında olduğundan üzerinde birkaç adım atmak gerekir ve bu yüzden ekstra bir sürtme ihtiyacı doğmaz. Üstüne basıldıkça ayakkabı altındaki kir, toz hemen paspasa yapışır. Kiri tutma gücü çok yüksek olduğundan çok daha sağlıklılardır. Paspas seçimini doğru yapmanız misafirlerinizi karşılarken iyi bir izlenim bırakacaktır. Paspas seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettik. Lastik ve fırçalı paspas nasıl seçilir ona bakalım.

Paspas Nasıl Seçilir?

Lastik ve fırçalı paspaslar ise çamuru ve sıkışmış taşları iyi temizleme özelliğinden dolayı otopark, alışveriş merkezi girişi, restoran girişi gibi dış mekânların girişlerinde tercih edilir. Oldukça kullanışlıdırlar ve genelde toprak renklerinde olurlar. Evlerinizin ve mekanlarınızın vazgeçilmez unsuru paspaslarınızı seçmenin keyfiyle sevdiklerinizi artık ilk karşılayan siz olun. İyi bir paspas seçimi yapmanız dileği ile!