Özgüven, insanın kendine duyduğu saygının ve kendi kendine yetebilmesinin ifadesidir. İnsanın kendine duyduğu saygı öz saygı olarak adlandırılır ve insanın yaşam boyunca bir şeyleri başarabileceğine, yapabileceğine olan inancı olarak tanımlanabilir. Kişinin kendi kendine yetebilmesi ise öz yeterlilik olarak isimlendirilir. Öz yeterlilik en yalın haliyle kişinin yaşam içerisinde kendine yetebilmesi ve hedeflerine ulaşmasıdır. Herhangi bir kişinin özgüveninin yüksek olması demek o kişinin yaşam içerisindeki hedefler ulaşabilmesi diğer insanlara göre daha yüksek bir oranda olması demektir. Özgüveni olmayan ya da oldukça düşük olan kişiler ise ya hayal kurup önlerine hedef koyamazlar ya da hedeflediklerine ulaşamadan pes ederler. Siz de özgüveniniz düşük olan ya da özgüveni olmayan kişilerden biriyseniz bu durumda özgüven kazanmanın yollarını bu makale sayesinde detaylıca öğrenebilirsiniz.

Adım Adım Özgüven Kazanmanın Yolları

1. Yaşama olumlu tarafında bakmaya çalışın. Yaşam içerisinde negatif baktığınız anları belirleyin. Eğer özgüveniniz zayıfsa bu durumda “Bu işi kesinlikle başaramayacağım” , “Bunu asla yapamam” vb. cümleleri muhtemelen telaffuz ediyorsunuz. İşte bu söylemlerin hepsi yaşama karşı kötümser bir bakış açısı sergilemektir. Bunların hepsi size olumlu olarak dönmeyecek ve özgüveninizin gittikçe düşmesine sebep olabilecek söylemlerdir. Bu tarz negatif söylemlerin yerine “Bu işi her ne pahasına olursa olsun başaracağım” , Bunu her halükarda yapabilirim” vb. söylemler kullanılabilir. Bu şekilde yaklaşım kendi kendinizi motive etmeyede yardımcı olacaktır.

Kafanızda dolaşan negatif söylemleri bastırarak, pozitif söylemlerin bu yarışı kazanmasını sağlamalısınız.

Sizi kötü hissettiren şeylerden her ne pahasına olursa olsun uzaklaşın. Bu bir insansa o insanla bunu paylaşarak davranışlarını değiştirmesini önerin, hala değişen birşey yoksa o zaman o insandan uzak durmaya gayret gösterin. Bu kişi herhangi bir arkadaşınız vs de olsa hiç farketmez sizi kötü hissettiriyorsa bu durumda özgüveninizin düşmesine de sebep oluyordur.

Özgüveninizi yükseltmek adına sizi iyi hissettiren kişilerle daha sık görüşmeye ve diyalog kurmaya özen gösterin.

2. Duyguların esiri olmayın. Özgüveni düşük insanlar korkar özgüveni yüksek insanlar korkmaz diye bir kaide bulunmamaktadır. Yani herhangi bir insanın özgüveni az da olsa çok da olsa o insan korkabilir. Burada en temel korkuyor olmak değil de, korkacağınızı düşünerek adım atmamaktır. Varsayalım ki çalıştığınız iş yerinde artık daha yüksek ücret almanız gerektiğini düşünüyorsunuz ve bunu gidip patronla konuşamıyorsunuz. İşte bu korkudur ve bu korku sizi esir alabilir. Bu esarette sizin özgüveninizin azalmasına sebep olabilir. Bundan dolayı korkularla yüzleşmeli ve korkacaksınız diye adım atmaktan vazgeçmemelisiniz.

Yaşam içerisinde herhangi bir yöne doğru ilerlerken her zaman koşamazsınız. Kimi zaman engebeler çıkar hızınızı düşürmeniz gerekir, kimi zaman biraz geri dönüp gücünüzü toplayıp tekrar koşmaya devam etmeniz gerekir. Bu durumların hiç biri sizi hedefinizden uzaklaştırmamalıdır. Aksine bunların hepsi size daha çok güç katmalıdır.

3. Her anlamda kendinize bakın. Kendinize bakmanın bir çok yolu vardır. Diş fırçalamak, banyo yapmak, erkekse sakal traşı olmak vb. kendinize bakmak olarak adlandırılabilecek faaliyetlerdir. Burada aslında en temel amaç kendinize vakit ayırmaktır. Stilinizden memnun değilseniz yeni bir stil oluşturabilir, yeni kıyafetler alarak kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Bu çabalar sayesinde kendinizi öndeki halinize göre daha mutlu hissedebilir ve bu sayede de özgüveninizi arttırabilirsiniz.

Spor yapmaya özen gösterin. Spor belki de yaşam içerisinde kendinize ayıracağınız en güzel zamanlardan biridir. Bu bisiklet sürmek, koşmak, tempolu yürümek vb. olabilir. Bu sayede hem kafanızdaki kötü düşünceleri bir köşeye atmış olursunuz hem de hayata karşı bakışınızı şekillendirebilirsiniz.

Uykunuzu aksatmamakta kendinize bakmak için uygulamanız gereken önemli adımlardan biridir. İnsanlar en iyi şekilde uydukları zaman dinlenirler ve pozitif bir güne başlarlar.

4. Hedefler ve belirleyin ve bu hedefler doğrultusunda risk almaktan çekinmeyin. Büyük hedefler yerine küçük ve ulaşabileceğiniz hedefler belirlemeye özen gösterin. Adım adım giderseniz her ulaştığınız hedef sizin motivasyonunuzu arttıracak ve bu sayede her yeni hedefe özgüveninizi arttırarak ulaşma şansı elde edeceksiniz.