Omurga sırtın orta kısmında bulunur ve boyundan leğen kemiğine kadar uzanan bir yapıdır. Vücut için oldukça önemli olan omuriliği de içerisinde barındırır. Omurganın sağlığı yaşamınızın idamesi için elbette oldukça önemlidir. Omurganın eğri olması bir süre sonra yaşantınızı ciddi derecede etkileyecektir. Omurga esnek bir yapıya sahiptir. İstisnalar hariç insanların çoğu omurgaları düz bir şekilde doğar. Ancak zamanla yetersiz beslenme, kötü duruş gibi durumlar omurga eğriliğine sebep olabilmektedir. Omurga eğriliğini (Skolyoz) düzeltmek için yapılacaklar bu makalede detaylıca anlatılacaktır.

Bölüm 1: Omurganın Nasıl Korunacağını Anlama

1. Duruşunuzu doğru bir şekilde ayarlayın. Otururken, uyurken ya da yürürken omurganın sağlığını korumak için yapabileceğiniz en önemli şey iyi bir duruş pozisyonunu almaktır. Hemen hemen insanların çoğu günlerinin büyük bir kısmını oturarak geçirmektedir. Bundan dolayı doğru yükseklikte, konforda ve omurga desteği olan sandalyelerin seçilmesi önemlidir. Ofis koltuğunun ayarlanabilir olduğundan emin olun. Ayarlanabilir olan bir koltuğun hem bel kısmını hem de boyunu ayarlayabildiğiniz için ideal koltuğa ulaşmış olursunuz. Evde sırtınızı desteklemek ve televizyon izlerken bacaklarınızı desteklemek için yastık kullanabilirsiniz.

Fazla kilolarınızı vermeye çalışın. Her fazla kilo bele yük olacak ve bu da omurgayı zorlayacaktır.

Bilgisayarınızın ekranının göz hizasında olduğundan emin olun ve sandelyenizin de bilgisayarın karşısında merkezi bir biçimde durmasına dikkat edin. Aksi durumda boyun ağrılarının ve omurga eğriliğinin (Skolyoz)  yaşanması kaçınılmazdır.

2. Kaliteli ayakkabılar giyin. Kaliteli bir ayakkabı iyi bir duruş için çok önemlidir. Bundan dolayı tabanı ortopedik/iyi olan, biraz yüksek topuğa sahip olan ve ayağınıza dar olmayan bir ayakkabı seçimi yapmalısınız. Bununla birlikte çok ayağınızdan çok bir ayakkabı da giymemelisiniz. Ayak boyundan 0,5 veya 0,75 beden daha büyük bir ayakkabı ideal olacaktır. Ayakkabı vücudun ağırlık merkezini etkilemekte ve tüm vücudun uyum içinde olmasını sağlamaktadır. Yüksek topuklu olan ayakkabıların uzun süre giyilmesi ise lomber hiperlordoz gibi bir soruna sebep olabilmektedir.

Eğer gerçekten fazla kiloluysanız, düz tabansanız ya da kısa bacağınız varsa bu durumda ortez(ısmarlama ayakkabı parçaları) almayı düşünün. Ortez ayak tabanlarının desteklenmesi sağlarken koşup yürürken omurganın sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Ortez ayak bakım uzmanları (Podiastrit), tıp uzmanları ve bazı Kayropraktik uzmanları tarafından yapılabilmektedir.

3. Kaliteli/ortopedik bir yatak üzerinde uyuyun. Yaşamınızın neredeyse 3’te birini yatakta harcarsınız. Bundan dolayı yatağın kalitesi sizin omurganızın düzgün olması için oldukça önem teşkil eder. Bundan dolayı yatağınız uygun değilse ya da ilk defa yatak alacaksanız seçimi doğru şekilde yapmalısınız. Yatağınızı almanızın üzerinden 8-10 yıl gibi bir süre geçtiyse değiştirme zamanı çoktan gelmiştir. Yastık kalınlığı da omurgayı düzleştirmek için oldukça önemlidir. Yan yatan biriyseniz daha yüksek bir yastık seçmeniz gerekirken, düz yatan biriyseniz baş parmağınızın uzunluğu kadar genişlikte bir yastık sizin için ideal olabilir.

Omurganın sağlığı için en iyi uyku pozisyonu kalçanın hafifçe eğildiği, yan yatıldığı ve dizlerin bükülerek iki bacak arasına yastık konularak alınan pozisyondur. Bu pozisyon cenin pozisyonu olarak da adlandırılabilir.

Yatakta bir şeyler okuyorsanız boynunuzun eğri kalmasını engellemelisiniz. Bunu engellemek için yastıkla boynunuzu desteklemeyi düşünün.

4. Egzersiz yapın ve daha aktif olun. Egzersiz yapmak kas gücünü arttırır, zayıflamanıza yardımcı olur ve sağlıklı bir omurgaya sahip olmanızı sağlar. Aşırı kilolu olan birinin vücudundaki eklemlere aşırı basınç uygulanır. Güçlü kaslara sahip olan biri ise bu eklemlerdeki ve kemiklerdeki yüklenmenin önüne geçmiş olur. Ağırlık çalışmak size bu anlamda yardımcı olabilecek bir yöntemken iş yükünden dolayı dengesiz bir yük kaldırma zarar verebilir. Bununla birlikte düzensiz olarak yapılan bir sporda size zarar verebilir. Eğer bu konuda bilginiz yoksa bir eğitmenden ya da uzmandan bilgi alabilirsiniz.

Her sabah uyandığınızda sırt açma hareketlerini yapmalı ve ardından yavaş yavaş 4-5 dakika içerisinde kolları ve bacakları açma hareketleri yapılmalıdır. Isınma hareketleri omurganın düz tutulması için oldukça önemlidir.

Spor salonunda kürek makinesini kullanarak omuz kemikleri arasındaki kasları güçlendirmek daha iyi bir vücut duruşu için önem arz edecektir.

Pilates ve yoga gibi sporları yaparak vücudun temel duruşunu düzenleyebilirsiniz. Bu özellikle karın, bel gibi bölgeleri kapsayan çekirdek kasları çalıştırmak için etkili bir yoldur.