Ev ödevleri sizi çok mu bunalttı? Eğer odaklanma sıkıntısı yaşıyorsanız, ödevlerinizi bitirebilmek için uygun bir strateji geliştirmeyi öğrenebilirsiniz. Ödev için nasıl hazırlık yapacağınızı, ödev sırasında nasıl odaklanacağınızı ve ödevi nasıl verimli bir şekilde yapabileceğinizi öğrenin.

ÖDEVE HAZIRLIK

1. Çalışmak için sessiz bir yer bulun. Odaklanmaya ihtiyacınız varsa salonda kardeşiniz son ses Xbox oynarken bunu yapmak bir hayli zor olacaktır. Huzurla çalışabileceğiniz ve yapmanız gereken işe odaklanabileceğiniz sakin bir yer bulmayı deneyin. Gerekirse odada bazı değişiklikler yapın.

Çalışmak için en uygun yer odanız olmakla birlikte herhangi bir yer de işinizi görebilir. Her akşam ödevinizi yapak için mutfak masası ya da salondaki masa gibi belirli tek bir yer seçin.

Eğer evinizde sessiz bir yer bulamazsanız ya da kendi odanız yoksa okul çıkışında okulda kalarak ödevinizi yapmaya çalışın veya halk kütüphanesine gidin.

2. Ödev için gerekli her şeyi edindiğinizden emin olun. Başlamadan önce gereken tüm malzemeleri yanınıza alın ve masanın üzerine düzgünce yerleştirin. Gerekli olan her şey yanınızda ise, açıölçerinizin nerede olduğunu ya da notlarınızı nereye koyduğunuzu düşünmek yerine yaptığınız işe odaklanabilirsiniz. Düzenli olmak en önemlisi, o yüzden dersinize başlamadan önce dağınıklığı temizleyin.

Yanınızda bir bardak su ya da sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun ki ufak bir açlık hissettiğinizde masadan kalkmak için bir bahaneniz kalmasın. Poponuzu sandalyeden kaldırmayın.

3. Dikkat dağınıklığını önleyin. Bilgisayarı, Facebook’u, Twitter’ı veya dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şeyi kapatın. Odaklanmaya çalışıyorsanız önünüzdeki ödev dışındaki her şeyden kurtulun. Eğer araştırma yapmak için bilgisayara ihtiyacınız varsa araştırdığınız bilgiye odaklanın, başka şeylere değil.

Telefonunuza ya da bilgisayarınıza bakmamak için çok büyük bir mücadele içindeyseniz, onları başka bir odaya koyun ya da göz kulak olmaları için annenize veya ev arkadaşınıza verin. Yalnızca ara verdiğinizde onları geri alın.

Bazı araştırmalar sözsüz hafif müziğin ödev yaparken odaklanmayı arttırdığını göstermekte. Bu herkes için geçerli değil fakat deneyin ve sizde işe yarayıp yaramadığını görün.

4. Ödeviniz için yapılacaklar listesi oluşturun. Başlamadan önce ödevde yapmanız gereken her şeyi detaylı bir liste şeklinde yazın. Okul çalışma programınız ya da benzer bir şeyiniz varsa bile evde ödeve başlamadan önce önünüzde net bir liste olması iyi olacaktır. Böylece çalışırken maddelerin yanına tik koyabilirsiniz.

Dersin adını ve ödev için ne yapmanız gerektiğini kısaca yazın. Ödevin teslim tarihini ve az çok ne kadar sürede yapılabileceğini belirtin. Eğer varsa diğer ödevler için de aynı işlemi yapın.

Yapılacaklar listenizi en zordan en kolaya doğru sıralayın. Böylece en zor işleri en önce bitirebilirsiniz. Ya da ne kadar süreceklerine göre sıralama yapabilirsiniz böylece en çok süre gerektiren işi önce halledebilirisiniz. Her iki yöntem de etkili olacaktır.

5. Çizelge oluşturun. Plan yapmadan bir iş üzerinde çalışmak oldukça zordur. Yapmanız gereken her bir iş için bir zaman dilimi belirleyin. Örneğin, 16.00-17.00 arasında fen ödevi, 17.00-18.00 arasında matematik ödevi yapmayı kararlaştırabilirsiniz. Bunu yapmak işlerin daha tıkırında gitmesini ve ödevden kopmamanızı sağlayacaktır. Bitiş saati belirlemek ödeve yoğunlaşmayı kolaylaştıracak ve her şeyi son dakikaya bırakmayı önleyecektir.

Ödevin son teslim tarihini bilmek zamanı uygun bir biçimde ayarlamak açısında oldukça önemlidir. Teslim tarihi aynı güne olan 4 ödeviniz varsa hepsini aynı gecede yapmak epey zorlayıcı olabilir.

Çalışma alanınızı düzenli tutmaya çalışın. İngilizce notlarınızın tam ortasında matematik ödevi yapmak odaklanmak için pek de iyi bir yöntem sayılmaz.