Nane kozmetik, sağlık alanlarında da kullanılan mutfaklarımızın vazgeçilmez bitkilerinden biridir. Nanenin yağı, kurutulmuş hali, suyu, çayı birçok sağlık problemini çözme maksatlı doktorlar tarafından önerilmekte ve insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu bitki üzerine bilimsel araştırmalar yapılmakta ve sağladığı bir çok fayda modern tıpta kabul görmüş durumdadır. Gündelik yaşam içerisinde yemeklerimize, sakızlara, içeceklere aroma vermek maksatlı kullanılan nane bitkisi sağlık anlamında da hazımsılığı önleme, gaz sorunlarını önleme ve sindirim sistemiyle ilgili sorunları çözmede etkili olarak kullanılıyor. Naneden iki çeşit çay yapmanız mümkündür. Bunlardan biri kuru nane ile çay ötekisi ise taze nane kullanarak yapılan çaydır. Peki naneden yapılan çayın sağlık yönünden vücudumuza ne gibi yararları bulunur?

Nane Çayının Faydaları

İçeriğindeki bolca bulunan Omega-3 yağı sayesinde vücuda birçok açıdan yararlıdır. Bunların başında vücudun enerji üretimine katkıda bulunması, insanın hareket kabiliyetini ve kavrama gücünü arttırması gelmektedir. Omega-3 ayrıca insan vücudunda yapılması mümkün olmayan ve dışarıdan alınması gereken bir doymamış yağ olduğundan dolayı bu açıdan da önemi oldukça büyüktür.

Antioksidan etkisi gösterdiğinden dolayı kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.

C vitamini açısından zengin olan nane çayı bu açıdan kemik ve dişlerin gelişimi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından önemlidir.

Hazımsızlığı gidermektedir. Hazım etme sorunu yaşayan insanlar bu çayı tüketmeye başlarlarsa belli oranda sorunlarını çözmüş olacaklardır.

Sakinlik veren bu çay tüketilince sinirlerinizi belli oranda dengede tutmuş olacaksınız.

Stresi azaltır. İnsanlar gündelik yaşamın içinde stresle iç içe yaşamak zorunda kalmaktadır. Nane çayı tüketerek stresinizi normal seviyelere çekebilirsiniz.

Astıma iyi gelen bitkilerden biridir. Eğer astım sorunu yaşıyorsanız düzenli olarak nane çayı tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Alerjiden dolayı alerjik öksürük durumu yaşıyorsanız sizi bu çay iyi gelecektir.

Soğuk algınlığı gibi bir durumla karşı karşıyaysanız daha kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır.

Sinir bozucu ve yorucu olan kronik ağrıları hafifletmeye yaramaktadır.

Kasları zorlamayla ya da başka bir sebepten ötürü oluşan kas ağrılarını azaltmaktadır.

Birçok insanda görülen ağız kokusu problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Gaz sorunu yaşayan insanlar gaz giderici olarak nane çayını tüketebilirler.

Safra bileşenlerinin büyüyüp birleşmesi ile vücutta oluşan safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

Sindirim sorunu yaşayan insanlarda sindirime yardımcı olur.

Genellikle ağır ve aşırı yemeklerden sonra görülen mide ekşimesini hafifletir.

Kusma problemi yaşıyorsanız bunu nane çayı içerek durdurabilirsiniz.

Başta kuru hava, alerji vb. olmak üzere herhangi bir sebepten ötürü boğaz kuruluğu yaşıyorsanız yine bu bitki çayı size bunu aşmada yardımcı olacaktır.

Ayrıca iyi bir demlemeyle yapmış olduğunuz kuru nane çayının o enfes kokusunu soluduğunuzda sinüslerinizi açacak ve de burun tıkanıklığı yaşıyorsanız bunu giderecektir.

UYARI!

Nane çayı eğer size iyi gelmiyorsa, midenizi rahatsız ediyorsa o zaman çok fazla tüketmeyin. Nane çayı bazı insanlara iyi gelmeyebilir. Bu anlamda size iyi gelmiyorsa kendinizi fazla zorlamamanız sağlığınız açısından en doğru karar olacaktır. Özellikle gebelerde doktor tavsiyesi olmadan fazla bitki çayı tüketilmesi önerilmemektedir.