Bir evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız muhabbet kuşları sizin için harika bir seçenek olacaktır. Aslına bakılacak olursa muhabbet kuşları köpeklerden ve kedilerden sonra en fazla bakılan evcil hayvan olarak istatistiklere girmektedir. Muhabbet kuşunu mutlu etmek çok kolay ve ucuzdur. Güzel evinizde onu misafir edin ve ardından öğretmek istediğiniz kelimeleri tekrarlamaya başlayın. İlk defa muhabbet kuşu besleyecekseniz yazımızın kapsamında bulunan ipuçları ile onu hem sağlıklı hem de mutlu tutmayı kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Muhabbet Kuşunuzun Yuvasını Hazırlayın

1. Büyük bir kafes satın alın. Kuşların kanatlarını esnetmeleri ve çeşitli oyunlar oynayıp rahat etmek için geniş bir alana ihtiyaçları vardır. Kuşunuzun sağlıklı ve neşeli olmasını istiyorsanız güneş ışıklarının kolayca kuşunuza ulaşabileceği modelleri yuva olarak tercih etmeniz gerekmektedir.

Mutlaka kuşunuzun kendi uzunluğundan daha uzun bir kafesi tercih etmeniz gerekmektedir. Satın alacağınız kafesin tavan kısmının kare yapıya sahip olması kuşunuzu çok daha raht ettirecektir. Tavan kısmı süslü olan kafeslere boşuna para vermemelisiniz bu pahalı kafesler hem maddi olarak sıkıntıya düşmenize neden olacak hem de kuşunuza herhangi bir eğlence alanı sağlamayacaktır.

Satın aldığınız kafesin dairesel olmamasına özen göstermelisiniz. Kuşunuz dairesel modele sahip kafeslerde rahatça kendini esnetemez ve uçuş denemeleri yapamaz.

Kuşunuzun kafesi içerisinde uçması ve kanatlarını açabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kafesin içerisini başka kuşlarla veya süslü aksesuarlar ile doldurmamalısınız. Kuşunuza hareket etmek için alan bırakmalısınız.

Kafesi satın alırken kolay temizlenebilir temizlenemediğini de test etmelisiniz. Örneğin kafese eliniz kolayca girip çıkabiliyor mu? Kafesin içerisini temizlemek için kolayca fırçalayabiliyor musunuz? Unutmayın ki muhabbet kuşları çok kısa müddetler içerisinde dışkılayabilmektedir.

Birden fazla muhabbet kuşu satın almak istiyorsanız kafesin boyutlarını büyük tutmalısınız. Bu şekilde iki kuşunuz da rahat bir biçimde hareket edebilir.

Kafesin içerisine bir adet küvet ekleyin. Muhabbet kuşları çok fazla dışkılar fakat aynı zamanda temiz kalmayı da sevmektedir. Hatta bu kuşlar eğlenmek için kendilerini su altında bekletebilmektedirler. Yakınlarınızda bulunan bir petshop uğrayın ve buradan kuşunuzun hem temizlenip hem de eğleneceği küçük bir plastik küvet satın alın. Kafese küveti akıllıca yerleştirin ve kuşunuzun rahatça erişebileceği bir mekanda yer almasına özen göstermelisiniz. Küveti dışarıdan da kolay bir biçimde doldurabilmek de çok önemlidir. Lokasyonu buna göre düzenlemeli ve belirlemelisiniz.

Küvetin içerisine çok fazla su doldurmamalısınız. Eğer banyoyu çok fazla doldurursanız kuşunuz küvetin içerisine her girdiğinde etrafa su sıçratır. Bu şekilde maalesef ki kafesin etrafı ve içerisi kötü bir biçimde kirlenir.

Küvetin boyutunun kuşunuzun boyutuna yakın olmasına dikkat edin. Kuşunuzun küvetin içerisine rahatça girebilmesi büyük bir önem arz etmektedir.

Küvetin muhabbet kuşunuz için harika bir fırsat olacağı şüphesiz! Fakat küvetin kafes içerisinde çok yer kaplamamasına da dikkat etmelisiniz. Kafesin içerisinde yeterli yer yoksa küvet almanız şart değildir. Kuşunuzun üzerine hafif hafif su fışkırtarak da onun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kafesin içerisine birkaç oyuncak ve dal ekleyin. Yerleştirdiğiniz oyuncakların ve dalların farklı şekillerde-boyutlarda olmasına da özen göstermelisiniz. Doğal dal parçaları kullanmak kuşunuz için en sağlıklı olan seçenektir. Plastik dallar satın almaktansa doğal dal parçalarını kullanmanız kuşunuz için daha iyi olacaktır. Yerleştirdiğiniz dalların sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kuşunuz yaralanabilir.

Petshoplarda kuşunuzun kafesi içerisinde kullanabileceğiniz çok farklı seçenekler bulunmaktadır. Ziller, toplar ve salıncaklar kuşunuz için harika eğlence araçları olacaktır. Bu oyuncaklar sayesinde kuşunuz hareketsiz kalmaz ve enerjisini üzerinden atabilir.

Satın aldığınız veya kullandığınız ağaç dallarının kuşunuz için güvenli olup olmadığını araştırmalısınız. Örneğin okaliptüs kuşunuz için harika bir tercih olacaktır. Plastik dallar kuşunuzun sağlığı için tehlikeli olabilir çünkü bu plastik dallar kuşunuzun gerekli egzersizi yapmasını engelleyebilir.

Kafesin içerisinde prunus ağacından yapılmış hiçbir materyale yer vermemelisiniz. Bu ağaç türü içerisinde glikozit içermektedir ve kuşunuzun sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Buna ek olarak meşe ağacı kullanmaktan da kaçınmanız gerekmektedir. İçerisinde tanin bulunduran bu ağaç kuşunuzun ölümüne sebebiyet verecek olmasa da kullanmamak daha akıllıca olacaktır.

Çimentodan yapılmış olan ağaç dalı modellerini kullanmamalısınız. Zor durumda kalır ve kullanmak zorunda kalırsanız kafeste olabildiğince altta kalan bir yere bu ağaç dalı modellerini yerleştirmeniz gerekmektedir.

Kafesin içerisine fazla miktarda dal, dal modeli veya oyuncak yerleştirmemelisiniz. Oyuncak sayısının 2 veya 3 olması sizin için yeterli olacaktır. Aksi takdirde kuşunuzun kafesin içerisinde sıkışmış hissetmesine sebep olabilirsiniz. Unutmayın ki oyuncakların kafeste bulunmasının asıl amacı kuşun fiziksel ve zihinsel hareketliliğinin sağlanmasıdır. Bu oyuncakların kuşta sıkıntı yaratması ise bu amaca tamamen ters düşecektir.

Odanın koşullarını düzenlemeye çalışın. Kuşunuzun kafesini sıcaklık dalgalanmalarının çok olmadığı ılık bir odanın içerisine yerleştirmelisiniz. Odanın ışık alan bir yerde olması mutlu ve hareketli olmasını da sağlamış olacaktır.

Kuşunuzu güneş alan bir pencerenin önüne ya da soğuk esintisi olan bir kapının önüne koymamalısınız. Fazla sıcak ve soğuk kuşunuzun ölümüne neden olabilmektedir.