Mide bulantısı rahatsız edici bir histir ve genellikle kusmanıza sebep olur. Kaygı, stres, deniz tutması, hamilelikte sabah bulantısı gibi birçok sebepten kaynaklanabilir. Mide bulantısı aynı zamanda gıda zehirlenmesi ya da mide ve bağırsak iltihabı gibi ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu yüzden eğer bulantınız 48 saat içinde geçmezse bir doktora görünün. Eğer daha az ciddi bir hastalık yüzünden ya da kaygı ve stres kaynaklı ise hızlı bir şekilde mide bulantınızdan kurtulmanız için uygulayabileceğiniz yöntemler var.

Doğal Tedavi Yöntemleri Uygulayın

1. Zencefil yeyin. Zencefilli çay, çiğ zencefil ve şekerli zencefil mide bulantısı nöbetlerini hafifletmek için kullanabilir. Zencefil kökü mide asidinizi nötrleştirmeye yardımcı olan sindirim kolaylaştırıcı sıvıların ve enzimlerin salgılanmasına katkıda bulunur. Ayrıca zencefilin içinde bulunan karbolik asit (fenol) midenizdeki kasların rahatlamasını sağlar. Dolayısıyla bağırsaklarınızın toksinleri dışarı daha hızlı atmasına yardımcı olurken midenizdeki hareketliliği azaltır.

2. Yaklaşık 30 gr. zencefil kökü kullanarak zencefil çayı yapın. Zencefil kökünü yıkayın ve kabuğunu soyun. Küçük parçalar halinde dilimleyin ya da yağlı kâğıt ve parçalamak için bir kaşık kullanarak yezin.

Orta-yüksek ateşte 2-3 fincan su kaynatın. Daha sonra, zencefili ekleyin ve 3-5 dakika daha kaynatın.

Çayı ocaktan alın ve eğer çayın içinde küçük zencefil parçalarından kurtulmak istiyorsanız süzün. Sonra bir kaseye boşaltın ve seviyorsanız içine bal ekleyin. Yavaş bir şekilde için.

Nane kullanın. Naneli çay ve sert nane şekeri zencefilde olduğu gibi bulantı giderici özelliklere sahiptir. Ayrıca nane kokusu da mide bulantısını azaltmada etkilidir. Bileğinize ya da sakızınıza birkaç damla yenebilir nane yağı damlatın.

3. Süt ve kızarmış ekmek hazırlayın. Süt, ekmek gibi tadı olmayan yiyecekler midenizi yumuşatmanıza yardımcı olur. Ekmek midenizdeki fazla asidi emerken süt midenizi kaplayarak yatıştırmanıza yardım eder.

Süt ürünleri kendi başına midenizi rahatsız ediyorsa sütü olduğu gibi içmek istemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda etkisini görebilmek için sütü biraz ısıtın.

Eğer mide gribiniz (ya da mide iltihabı) varsa bu yolu denemeyin çünkü süt ürünleri bu gibi durumlarda pek fayda göstermez.

Bir fincan sütü kaynatmadan ısıtın. Sütü bir kaseye boşaltın.

Bir parça ekmek kızartın ve üzerine az miktarda tuzsuz yağ sürün.

Kızarmış ekmeği sütün içine ufalayın ve karıştırın. Yavaş bir şekilde yeyin.

4. Limon koklayın/emin. En çok, soğuk ya da donmuş bir limon işe yarar. Turunçgillerin keskin kokusu ve tadı mide bulantınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir limonu ortadan ikiye kesin ve boğucu olmayacak şekilde koklayabileceğiniz bir yere koyun.

Eğer koklamak işe yaramazsa daha küçük dilimlere ayırın ve 30 dakika ya da daha fazla bir süre dondurucuda bekletin. İyice soğuduğunda ya da donduğunda bir an önce mide bulantınızdan kurtulmak için bir dilim limonu emin.

Profesyonel Yöntemler Kullanın

1. Reçetesiz bir ilaç kullanın. Eğer hızlıca yakınlardaki bir dükkana ya da süpermakete gidebilirseniz mide bulantısı için kullanılan reçetesiz bir ilaç alın.

Rennie mide bulantısı dâhil sindirimle alakalı birçok sıkıntıyı tedavi etmek için kullanılan reçetesiz alınabilen popüler bir ilaç. İlacı aldıktan sonra etkisini neredeyse hemen görebilirsiniz.

Genel ‘bulantı önleyici sıvı’ birçok eczane ve süpermarketlerde bulunabilir. Bu ilaçlar glikoz, früktoz ve fosforik asit kombinasyonundan biraz daha fazlasını içerir.

2. Mide bulantısını tetikleyen ilaçlardan uzak durun. Örneğin birçok ağrı kesici mide bulantısını tetikleyici ve kötüleştirici etkiye sahiptir.

Bir ilacın mide bulantını kötüleştirici bir etkisi olup olmadığını anlamak için hızlıca yan etkilerini kontrol edebilirsiniz. Eğer olası yan etkilerin yazılı olduğu listede ‘mide bulantısı’ varsa bu ilaç bulantınızın muhtemel sebebi olabilir.

Tylenol, Advil, Aleve, ve Motrin bu tip ilaçlara örnek olabilir.