Kosta Rika İspanyolcada zengin kıyı manasına gelen, dünya genelinde bilinen en güzel yerlerden biri. Hem biyoçeşitlilik açısından hem de doğal güzelliğiyle mutlu yerlilere sahip muazzam bir ülke. Ruh dinginliği ve zengin bit tatil için de mutlaka gidilmesi gereken de bir yer, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Kosta Rika hakkında bilmeniz gereken 14 şey:

Kosta Rika Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  1. Kosta Rika’nın yarısına yakın bölgesinin doğal alanları korunmaktadır. Kosta Rika her yıl milyonlarca turist ağırlamasına karşı doğal güzelliklerini koruma da ciddi bir direnç göstermektedir. Doğal yapısını bozmamak için 20 doğal parkı, 8 sahil ve deniz hayvanlarını koruma alanı, yüze yakın hayvan barınağı bulunmaktadır.

2. Kosta Rika, turizm sayesinde muz ithalatını geliştirmiştir. 1995 senesinde muz ithalatı yapma girişimlerini ağır adımlarla çıkan Kosta Rika, zaman içerisinde dünya geneline yayılan bir ithalat zincirine sahip olmuştur. Kosta Rika muzları, benzer şekilde ülkedeki turist sayısını da doğal olarak arttırmıştır. Bu rakam 2014 yılında 3.4 milyon turiste çıkmıştır.

UNESCO TARAFINDAN KORUNUYOR

  1. Kosta Rika, UNESCO tarafından Miras Alanı kabul edilmiştir. Kosta Rika’da bulunan La Amistad Ulusal Parkı ve Cocos Island Ulusal Parkı’nın doğal zenginliği ve bio çeşitliliği UNESCO tarafından da kabul edilmiştir. UNESCO, Kosta Rika’yı insanlığın sahip olduğu kültürel ve doğal bir miras alanı olarak tanımlamaktadır.

KOSTA RİKA’DA DÜZENLİ ORDU YOK

  1. Kosta Rika, düzenli ordusu olmayan 23 ülkeden biridir. 1947 yılında Amerika bunun bir gereklilik olduğunu söylese de Kosta Rika buna karşı çıkmıştır. 1980 yılından sonra Amerika’da bulunan bir üniversitenin dünya barışı kulübünün girişimiyle böyle bir bina inşa edilmiştir.

EN UZUN ÖMÜRLÜ ÜLKELER ARASINDA

  1. Kosta Rikalılar dünyanın en uzun ömürlü yaşayan insanları arasında. Dünya Bankasının araştırmalarına göre Kosta Rika’ortalama insan ömrü 80! Diğer ülkelerin çok çok üzerinde bir rakam, demek ki doğal güzellik ve mutluluk insan ömrünü kesinlikle uzatıyor.

YANARDAĞ ÜLKESİ

  1. Kosta Rika’da 200’ü aşkın volkanik oluşum bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 112 tanesi hareket halindeyken, 60 tanesi eylemsizdir. Kosta Rika’da bulunan Irazu isimli volkan ise dünyanın en yüksek volkanlarından biri.

YÜZÖLÇÜMÜ

  1. Kosta Rika, Michagen Gölü’nden daha küçüktür.

CANLI ÇEŞİTLİLİĞİ

  1. Kosta Rika, dünya üzerinde canlı çeşitliliği en fazla olan ülkedir. Kosta Rika genelinde 500.000 canlı çeşidi bulunmaktadır. Tüm dünya genelinde böyle bir coğrafik bölge daha yoktur, dünya canlılığının yüzde 5 i Kosta Rika’da bulunmaktadır.

KELEBEK ÇEŞİTLİLİĞİ

  1. Kosta Rika’da yüzbinlerce kelebek çeşidi vardır.

Canlı çeşitliliğinin yanısıra Kosta Rika’da yüzbinlerce kelebek çeşidi bulunmaktadır.Dünyada bulunan kelebek çeşitliliğinin yüzde 18 i Kosta Rika’da bulunmaktadır.

KUTSAL EVLİLİK

  1. Kosta Rika’da evlilik kutsaldır. Kosta Rikalılar evliliğe son derece öenm verirler ve kadın ve erkeğin bir ruhen birbirini tamamladıklarına inanırlar. Bir elmanın iki yarısı ifadesinin Kosta Rikalılara ait olduğuna inanılır.

RADYODAN GÜNAYDIN MESAJI

11.Kosta Rika’da radyolar sabah 7de günaydın ile yayınına başlar. Müziğe son derece bağlı olan Kosta Rikalılar 1982 yılından bu yana radyo yayınlarının günaydın mesajını duymadan günlerine başlamazlar.

TRAFİK IŞIKLARI YOK

12.Kosta Rika, 2012 yılından beri trafik işaretlerini kullanmıyor.

EN MUTLU İNSANLAR BU ÜLKEDE

13.Kosta Rikalılar, dünyanın en mutlu insanlarından. Bu kadar doğal bir ortamda mutlu olmamalarını beklemek bir garip olurdu. Psikologlara göre gerek beslenme alışkanlıkları gerekse yaşama tarzları insanları mutlu ediyor.

  1. Kosta Rika’da Türk Büyük Elçiliği bulunmamaktadır.