Frappucinoyu basitçe kremalı ve buzlu kahve olarak adlandırabiliriz. Genelde üstü krem şanti ile süslenerek satışa sunulur. Yaz aylarında sıcak kahve içmek size göre değilse Frappuccino’yu mutlaka denemelisiniz. Serinletici bir kahve olmasıyla ve sunumuyla göz alan bu içeceği meşhur kahve dükkânlarından almak zorunda değilsiniz. Evde kendi başınıza gayet kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz hem de ortaya çıkacak olan kahve, dükkânlarda satılan ürünlerden çok daha lezzetli ve ilginç bir hal alabilir çünkü frappuccinoyu kahve jölesi ile tatlandıracaksınız! Kahve jölesini ilk defa duyuyorsanız size garip gelebilir fakat Japonya’da çok meşhur olan bu frappucino sizinde kalbinizi fethedecektir. Bu ilgi çekici kahveyi hazırlayabilmek için yazımızı okuyup ardından sırayla anlatacağımız adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Kahve jölesi için gereken malzemeler;

 • 1 fincan kahve
 • Yarım yemek kaşığı aromasız jöle yapma tozu
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • Cappuccino için gereken malzemeler;
 • 1 bardak sert kahve
 • 2 bardak yağı azaltılmış süt
 • 4 bardak buz
 • Şeker (damak zevkinize göre istediğiniz düzeyde ilave edebilirsiniz)

Adım Adım Kahve jöleli Frappuccino

 1. Sert (duble) bir kahve hazırlayın. Espresso bu işlem için en uygun kahvelerden bir tanesidir. Ama eğer espresso hazırlamanız mümkün değilse, normal kahve de kullanabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta kahve yoğunluğunu fazla tutmanız gerektiğidir.

 2. Kahvenizi hazırladığınız kahve fincanınızı jelatin ile sarın.

 3. Jelatin ile kapladığınız kahve fincanınızı buzdolabının dondurucu kısmına yerleştirin

Kahve jölesini hazırlamak için;

 1. Jöle tozunu 2 yemek kaşığı su ile karıştırın.

 2. Kahvenizi hazırlayın; bu bir önceki etapta hazırladığınız, siz jölenizi hazırlarken buzdolabında soğumaya bıraktığınız kahveden daha farklı bir kahve olacak. Bu aşamada bir bardak espresso’ya ihtiyacınız var. Eğer daha değişik bir aroma tatmak istiyorsanız bir ölçü espressoyu bir ölçü normal kahve ile karıştırabilirsiniz.

 3. Kahvenizi, daha önce hazırladığınız jöle tozu(jelatin) ve su karışımını bir sos pişirme tenceresinin içinde birleştirin ve dilediğiniz miktarda şeker ekleyin.

 4. Şeker tamamen çözünene kadar karışımınızı düşük sıcaklıkta pişirin.

5.Karışımınızı bir kâsenin içine aktarın.

 1. Katı bir hal alıncaya kadar buzdolabında soğumaya bırakın. Bu işlem yaklaşık olarak 2 saat alabilir. Eğer bu kadar süre bekleyemeyecek kadar susadıysanız, karışımınız hafif katılaşmaya başlayacak kadar soğuduğunda da buzdolabından çıkarabilirsiniz.

 2. Kahveli jölenizi kâsenin içinden bir doğrama tahtasının üzerine alın ve küp küp doğramaya başlayın ( eğer tamamen sertleşinceye kadar bekleyebildiyseniz )

 3. Hazırladığınız kahve küplerini bardaklara koyun.

İçeceğe son halini vermek için;

 1. İlk adımda hazırladığınız, buzdolabının dondurucu kısmına soğuması için bıraktığınız kahvenizi(ortalama 2-2,5 saat kalması lazım) dışarı çıkartın.

 2. Kahve, süt, buz ve şekeri çırpıcının(blenderin) içine yerleştirin.

 3. Eklediğiniz malzemeler tamamen karışıncaya kadar çırpıcıda karıştırmaya devam edin. eğer çırpıcınızın buz kırma modu varsa bu modu kullanmaktan çekinmeyin!

 4. Karışımınız pürüzsüz bir hal alıncaya kadar ezin.

 5. Karışımınızı diplerini kahve jölesi bardaklara boşalttıktan sonra üzerlerini krem şanti ile süsleyin. İsterseniz üzerlerine ayırdığınız birer parça kahve jölesini de ekleyebilirsiniz.

 6. İçeceğiniz hazır! tadını çıkarın!

İpuçları:

Bu tarifi sadece kahve jölesi hazırlamak için veya sadece cappuccino hazırlamak için kullanabilirsiniz. İkisinde de gayet başarılı sonuçlar ile karşılaşacaksınız.

Kahve jölesi tamamen katılaşıncaya kadar bekleyin, bu şekilde kahveniz çok daha güel olacaktır.

Uyarılar:

Frappuccino soğuk bir kahve olmasına rağmen soğutma işlemi gerçekleştirmeden önce ilk hazırladığınızda sıcak bir halde olacaktır. Bütün sıcak içecekleri yaparken dikkat ettiğiniz gibi bu tarifimizi de uygularken sıcaklığın derinizi olumsuz yönde etkilemesine izin vermeyin, dikkatli olun.