Okyanusun derinlerinde bir şehirde yaşamak ister miydiniz? Son yıllarda filmlerde dünyanın yok olacağına dair tüm kaçış planları başka gezegenlereydi, Japonlar bu konuda bir çığır açarak her yeri sular kaplayacaksa suda nasıl yaşarız projesi üzerine yoğunlaştılar ve su altında kurdukları şehri bizlerle paylaştılar.

Shimizu Corporation, Japonya’da bulunan-an bir mimarlık firması, derin deniz diplerine dek uzanan bir şehir imarı yayınladı. Hayal gücü oldukça yüksek tasarımcıların bir araya geldiği projede tüm soru işaretlerinin cevapları hesaplanmış ve denizin içinde bir yaşam şehri kurmanın mümkün olacağını göstermiş bulunmakta. Tasarımda, fabrikalardan, laboratuvarlara, yaşam alanlarına kadar her şey bulunmakta. Shimuzu’nun yaptığı kara üzerinde alışılagelmiş kent kavramını denizin içine taşıma inancı.

Proje’nin yayınlanan ayrıntılarına bakıldığında, aklınıza gelen her şey üzerinde düşünülmüş olduğunu göreceksiniz. Tasarımda şehrin su stoklarından, elektrik enerjisinin sağlanacağı trafolara kadar her şey hesaplanmış durumda. İçme suyu ve temiz su için deniz suyunu tuzdan arındıracak bir proje tasarlayan Japon firması projesinde oldukça iddialı. Elbette deniz içerisinde bulunacak bir şehir olacaksa, bir fanus içerisinde gerçekleşen hayatı sürdürecek insanlar da olacak, Shimizu bunu da düşünmüş; oluşacak karbon kirliliğini okyanus tabanına gönderen bir sistemle, taban da bulunan mikroorganizmalar tarafından da karbonun metana çevrilebileceği bir platform hazırlığındalar. Her şey harika ancak deniz canlıları bu yabancı oluşuma ne tarz reaksiyonlar verecek merak konusu.

Fast Şirketine göre, bu projenin gerçekleşmesi mümkün. Japonya’da bulunan üniversiteler ve ulusal ajanslar tamamiyle bu proje üzerine yoğunlaşmış durumdalar, bu yoğun özverili çalışma sonrasında gerçekleştirebileceklerine olan inançları oldukça yüksek. Projenin planlanan bitim yılı 2035. Şuan tasarım üzerinden harcanacak meblağ ise 26bilyon(milyar) dolar’a tekabül ediyor, içerisinde 5.000 daire bulunacak projeye ilgi şimdiden oldukça fazla.

Bu şehrin ilerleyen yıllarda var olabileceğini düşünmek bile insana heyecan veriyor. Shimizu için teknolojik bir fantezi mi yoksa gerçekleşmesi gerekli bir hedef mi henüz bilmiyoruz, ancak merakla bekliyoruz. Şimdiden bu ütopik projeye yatırımlar başlamış durumda, bir gün sizde denizde yaşayabilirsiniz.