Kullandığınız halının türü ne olursa olsun eğer üzerine makine yağı dökülürse iplikler yağı derinlere kadar emer ve düzgünce temizlenmediği taktirde kalıcı leke bırakır. Temizleme prosedürü kalıcı lekenin sizi uğraştıracağından çok daha kolaydır. Bu temizleme ipuçları vazelin gibi petrol kaynaklı diğer ürün lekeleri için de işe yarayacaktır.

İhtiyacınız olan şeyler:

 • Temizleme solüsyonu
 • Sentetik iplikler için; tuvalet ispirtosu (izopropil alkol)
 • **Şark halılarını temizlemek , **bir litreye yakın suya karıştırılmış 5-6 damla yağ sökücü bulaşık deterjanı
 • Yünlü halıları temizlemek,  Aerosol temizleyici ve sonrasında kuru temizleme sıvısı
 • Emici beyaz kağıt havlu (renkli kullanılmamalı)
 • Beyaz, temiz bir temizlik bezi
 • Plastik kaşık
 • Ağırlık (kitap vb.)
 • Farklı türde halılara farklı temizlik solüsyonlarıyla müdahale edilmelidir. Temizlik yöntemine karar vermeden önce mümkünse üreticinin tavsiyelerini okumalısınız.

Halıdaki Yağ Lekesini Çıkarma

1 Yağ bir gölcük oluşturmuşsa plastik kaşıkla üst kısmını alın ve kaşıktan acilen kurtulun. Eğer yağ kurumuşsa üstteki tortuları almak için bir elektrikli el süpürgesi kullanmak iyi bir fikir olabilir. Lekeyi kazara daha fazla yaymamak için büyük bir elektrik süpürgesi kullanmayın.

2 Kare haline getirdiğiniz bir ya da iki kağıt havlu parçası ile dıştan içe doğru yağ tortularını toplayın. Lekeyi ASLA ovmayın, daha kötü hale getirirsiniz.

3 Kağıt havluları yağı emmesi için kullanın. Dıştan içe doğru toplama hareketi ile daha fazla yağ gelmeyene kadar devam edin.

4 Elinizdeki beze küçük bir miktar temizleme solüsyonu dökün.

5 Halının görünmeyen ya da önemsiz bir kısmında solüsyonu test edin. Halının solüsyona rengi solmadan ya da lekelenmeden direnebildiğini teyit edin.

6 Solüsyonlu bez ile lekenin üzerinde aynı toplama hareketini yapın. Tekrar hatırlatalım. Lekeyi yaymamak için SAKIN ovma hareketi yapmayın.

7 Leke kaybolana ya da bez artık yağı emmeyene kadar gerekirse tekrar solüsyon ekleyerek aynı toplama hareketini yapın.

8 Leke hala duruyorsa lekenin üzerine direkt olarak biraz solüsyon dökün ve 5 dakika bekleyin. Daha sonra 2. maddedeki gibi temiz ve beyaz bir kağıt havlu ile toplama hareketini yapın. Nem kalmayana ya da leke kaybolana kadar devam edin.

**9 Lekenin olduğu yeri temiz bez ya da beyaz kağıt havlu ile örtün ve üzerine kitap ya da benzeri bir ağırlık koyun. **Kalan sıvının emilebilmesi için birkaç saat öyle bırakın. Ağırlığı ve bezi kaldırıp havalandırın.

10 Bölge kuruduğunda halının eski formuna kavuşması için elektrik süpürgesi ile süpürün, kalan solüsyon artıklarını temizleyin.

11 Bütün bu işlemden sonra leke hala duruyorsa halınızı profesyonel bir temizleyiciye götürün.

İpuçları

 • Halınız şark halısıysa ya da pamuk, ipek gibi maddelerden yapılmışsa lekeyi çıkarması için bir profesyonele başvurmanız önerilir. Bu tür halılar çok hassas olabilirler ve renkleri kolayca solabilir. Sahip olduğunuz halılara aşina olan bir uzmanı çağırın. Halınızın hangi materyalden yapıldığından emin değilseniz üzerindeki dağıtıcı, üretici etiketini okuyun.
 • Temizleme esnasında lekeyi yaymamak için lekeli bölgeyi çok ıslatmayın. Temizlik yapacağınız bez nemli olmalı, sırılsıklam değil.
 • Halının nemli bölgelerinde yürümeyin. Üzerinde yürümeden önce temizlediğiniz bölgenin tamamen kurumuş olduğundan emin olun. Islak halılar kuru olanlardan daha fazla kir tutar ve siz lekeyi büyütmek istemezsiniz.
 • Halınızın ömrünü uzatmak ve fazla lekeden korumak istiyorsanız haftada en az bir defa süpürmeli ve yılda en az iki defa derinlemesine temizlik yaptırmalısınız.
 • Halınızın derinlemesine temizliğini tanınan bir halı temizleyicisine yaptırmanızı öneriyoruz ama kiralık ya da sahip olduğunuz temizleme ekipmanıyla siz yapmak istiyorsanız halıyı çekmemesi için çok fazla ıslatmamaya dikkat edin. Ayrıca solüsyon kokusunun halıya sinmemesi için temizlik yaptığınız ortamın havalandırmasının yeterince iyi olmasına özen gösterin. Bunun için vantilatörler kullanabilirsiniz.
 • Halınızı profesyonel temizliğe de gönderseniz, siz de temizleseniz, üzerinde yürümeden önce en az 12 saat kurumasını bekleyin.