Güneş gözlüklerini parıl parıl parlayan vitrinlerden ilk aldığınızda gözünüz gibi bakarsınız hatta takmaya bile çekinirsiniz. Sonrasında genellikle üzerinden bir kaç ay geçtiğinde gözlüğünüzün çerçevesinde tozlar birikir. Güneş gözlüğünüz gözle görülür şekilde kirlendiğinde gereken temizliği yapmanız gerekir. Güneş gözlüğüne gereken temizliği yapmadığınızda biriken kir ve tozlar gözlük camının çizilmesine ve gözlüğünüzün eskimesine sebep olacaktır. Satın aldığınız güneş gözlüğünü uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, bakımına da özen göstermeniz gerekiyor. Camlarını çizilmelere karşı korumanız, güneş gözlüğünüzün vidalarını kontrol ettirmeniz ve çizilmemesine dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Güneş gözlüğü nasıl temizlenir ya da güneş gözlüğü suyla yıkanır mı işte bilmeniz gerekenler,

Güneş Gözlüğü Temizlemenin Püf Noktaları

1. Güneş gözlüğünü temizlemek için mikrofiber bez ve güneş gözlüğü temizleme suyu temin edin. Genellikle güneş gözlüğünüzü satın aldığınız mağazalarda güneş gözlüğünün kabı ile verilen temizleyicileri kaybettiyseniz evde kendinizde hazırlayabilirsiniz.

  • Güneş gözlüğü suyu hazırlama: Eski parfüm şişeleri içerisine ya da fıs fıs özelliği olan her hangi bir şişeye çeşme suyu doldurun ve içerisine bir kaç damla sıvı bulaşık deterjanı ilave edin. İyice çalkalayın, güneş gözlüğünüzü sileceğini temizleyicihazır.
  • Mikro fiber özellikte beziniz yoksa, evinizde bulunan yüzde yüz pamuklar bir kumaş ile de güneş gözlüğünüzü temizleyebilirsiniz. Tamamen pamuktan oluşan organik bir kumaş güneş gözlüğünüzün camını asla çizmez.

2. Güneş gözlüğü temizleme spreyini gözlüğünüzün camına püskürtün. Gözlük camını nemlendirecek kadar kadar güneş gözlüğü temizleme suyunu sıkın. Gözlüğü tamamen ıslatmayın sanki suya sokup çıkarmış gibi bir ıslaklık gözlük çerçevesindeki kirlerin çamurlaşıp sıkışabilir.

3. Mikro fiber bez ile ıslak gözlük camlarını silin. Son derece yumuşak dairesel hareketler ile gözlük camına bastırmadan silmelisiniz. Nemlenen mikrofiber bez, gözlük camını çizmeden temizler.

İpuçları ve Uyarılar

  • El yapımı özel ve pahalı gözlükleri satın aldığınız yerden nasıl temizlenmesi gerektiğini öğrenin. Ekstra bir önlemleri ya da uyarıları olabilir.
  • Güneş gözlüğünü temizlersen çerçeve kenarları için ucu sivri iğne, kürdan gibi malzemeler kullanmayın. Gözlüğünüzün camı muhakkak çizilecektir.
  • Güneş gözlüğünde oluşan parmak izlerini geçirmek için thsirtünüze ya da üzerinizdeki kıyafetlere silmeyin. Yapmanız gereken her zaman yukarıda anlatılan adımları takip etmektir.