Güneş gözlüğü reklamları ve billboardları şüphesiz ki harika! Birbirinden güzel güneş gözlüklerini birbirinden güzel yüzler sergiliyor. Güneş gözlüğü seçerken yüz şeklinizden, seçeceğiniz güneş gözlüğünün cam kalitesine, göz sağlığınıza kadar bir çok ayrıntıyı göz önünde bulundurmalısınız. Peki güneş gözlüğü nasıl olmalı, güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli işte ipuçları,

Güneş Gözlüğü Şekline Karar Verme

1. Güneş gözlüğü modellerini ve boyutlarını bilin. Çoğu zaman markalarla özdeşleşen güneş gözlüğü modelleri hem tarz olarak hem de suratınızda duruş olarak farklı şekillerde beğenebilirsiniz. Örneğin yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz kalın olmayan çerçeveler seçerek yüzünüz ile bir kontrast oluşturabilirsiniz ya da köşeli ve sivri yüz hatlarına sahipseniz güneş gözlüğü seçiminiz kesinlikle ince çerçevesi ve köşeli modeller olmalı. Popüler olan güneş gözlüğü modellerinden örnekler,

  • Aynalı güneş gözlükleri, genellikle pilotlar, polisler gibi üniformalı kişilerle bütünleşmiş gözlük modellerindendir. Aynalı güneş gözlüklerini beğeniyorsanız, bu gözlükleri taktığınızda kesinlikle dikkat çekeceğinizi de bilmelisiniz. Aynalı güneş gözlükleri, tüm marka ve şekillerde bulunmaktadır. Dağcılarında tercih ettiği bu model günümüzün en popüler güneş gözlükleri arasındadır.
  • Askeri güneş gözlüğü olarak bilinen ince metal çerçevesi damla şeklindeki güneş gözlükleri tüm yüz tiplerine gittiği gibi en çok oval yüz hatlarına sahip kişilere yakışır. Gözlüğü takar takmaz kendinizi özel hissetmeniz kaçınılmazdır. Ünlü marka Raiban güneş gözlükleri bu modelle özdeşleşmiştir.
  • Retro güneş gözlükleri, 1950lerde ve 1960larda bir efsane haline gelen ve halen popülerliğini koruyan, dışılığın sembolü olarak kabul görmüş kalın çerçevesi köşeleri yüksek güneş gözlükleri de bir başka model arasındadır. Tiffany ‘de Kahvaltı filmiyle Audrey Hepburn tarafından takılacak popülerleşen güneş gözlüğü kadınlar için idealdir.
  • Yuvarlak güneş gözlükleri denince şüphesiz John Lennon ilk akla gelen isimdir. Yuvarlak güneş gözlükleri bir dönem de hippy stilinin öncüsü olmuş popülerliğini korumuştur. Yuvarlak çerçevesi güneş gözlükleri uzun süratli kişilere fazlasıyla yakışır.
  • Büyük çerçeveli güneş gözlükleri, surata takıldığında kaşları göstermeyecek şekilde tasarlanmış günümüz modasının en çok tercih edilen modellerinden birisidir. Köşeli ve uzun yüz hatlarına sahip kişilerin tercih etmesi gereken büyük çerçevesi güneş gözlükleri, özellikle kadınların tercihleri arasındadır.
  • Sporcu güneş gözlükleri olarak bilinen ve neredeyse gözleri tamamen kaplayan güneş gözlüğü modeli, ekstrem sporlar yapan kişilerin tercihleri arasındadır. Gözlerim tüm çevrelerinden kaplayan bu güneş gözlüklerini genellikle sporcular tercih etmektedir.

2. Güneş gözlüğünün yüzünüze uygun olduğundan emin olun. Beğendiğiniz güneş gözlüğü modelinin suratınıza uygun olduğunu nasıl anlarsınız? Öncelikle seçtiğiniz güneş gözlüğü burnunuzun önüne doğru gelecek şekilde büyük olmamalıdır. Güneş gözlüğünü taktığınızda tam olarak burun kemiğinin başladığı bölgeye oturmalı ve kaymamalıdır.

  • Güneş gözlüğü suratınızı bir maske gibi sarmalıdır. Bunu güneş gözlüğünü taktığınızda kulaklarınız ve suratınızın yan kısmını tamamen oturttuğundan emin olmalısınız. Genellikle güneş olmayan yerlerde başınızın üstüne taktiğiniz güneş gözlüğünüz saplarından esner ve genişler. Haliyle bollaşan güneş gözlüğünüz suratınıza taktığınızda da bol durarak güneş ışınlarına maruz kalmanıza sebep olur dahası en ufak bir eğilmeniz de yere düşüp kırılma riski taşır.

Koruma Faktörünü Göz Önünde Bulundurarak Güneş Gözlüğü Seçimi

1. Gözlerinizi koruyun. UV ışınlarının gözle fazla temasından katarakt, göz yanması ve kanser gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Güneş gözlüğü seçerken göz sağlığınız en önce gelmelidir. Gözlerinizi güneşten korumak için güneş gözlüğü satın almalısınız.

2. UV ışınlarından koruma garantisi veren gözlükleri tercih edin. Bir çok gözlük markası bu iddianın arkasında durmaya çalışır. Satın almanız gereken güneş gözlüğünün etiketinde en az %99 UVA, %95 de UVB ışınlarına karşı güneşten gözünüzü koruyan güneş gözlüklerini tercih etmelisiniz.

3. Etiketinde “cosmetic” yazan güneş gözlüklerini satın almayın. Genellikle giyim mağazalarında rastladığımız güneş gözlükleri bu sınıfa girmektedir. Markaların stilinizi tamamlamanız için size sunduğu aksesuarlar arasında hazırlanan güneş gözlüklerinin UVB ışınlardan gözünüzü koruma gibi bir özellikleri yoktur. Fiyatlarının ucuzluğu size bu açıdan bir fikir verebilir.

Güneş Gözlüğü Camının Rengini Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Güneş gözlüğünün cam rengini seçerken muhtemelen zevkinize en yatkın olanı tercih etmeye çalışırsınız. Güneş gözlüğü camlarının renkli olmasının sebebi güneş ışınlarını kırarak farklı renklere çevirmeleri. Örneğin araba kullanırken trafik ışıklarını algılayamayacağınız renkleri karıştıracağınız bir cam rengi seçmemelisiniz. Farklı cam renklerinin güneş ışınlarını değiştirdiği renkler;

  • Siyah ve gri camlı güneş gözlükleri, güneş ışınlarının parlaklığını kırarlar. Gözle gördüğünüz renklerde bir kontrast yaratmazlar. Yalnızca ışığı absorbe ederek Güneş’te rahatlıkla görmenizi sağlarlar.
  • Kahverengi camlı güneş gözlükleri, güneş ışınları ile kontrast yaratarak görüşünüzü hafif maviye çevirir. Karlı bölgelerde güneşin parlaklığını giderme de bire birdir.
  • Sarı ya da ambar camlı güneş gözlükleri gözünüze gördüğünüz tüm renkleri hafif şort göstererek ışığın yansımasını yüzde yüz keserler. Güneşin en tepede olduğu 11.00 – 13.00 saatleri arasında sarı camlı güneş gözlüğü takılması öneriler. Avlanma gibi mesleklerle uğraşan ya da gökyüzüne sürekli bakmak zorunda olan kişiler için ideal gözlüklerdir. Güneşin göz kamaştırıcı etkisinden kurtarırlar.