Gözlerinizin şekli makyajınızı birebir etkilemektedir. Doğru göz makyajı uygulaması için göz şekline göre makyaj tekniklerini bilmeniz gerekir. Hiç kimse dergilerde ya da filmlerde gördüğü göz makyajının aynısını göz şekli aynı olmadıkça bire bir uygulasa da gerçekleştiremez. Gözleriniz iri mi küçük mü? Göz şekline göre makyaj nasıl yapılır, göz şekline göre eyeliner gözün hangi kısmına sürülür, göz şekline göz makyajı tüyoları nelerdir, göz şekline göre makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir, işte bilmeniz gereken göz makyajı tüyoları;

Yeşil göze nasıl makyaj yapılacağını önceki yazımızda bahsetmiştik.

Göz Şekline Göre Makyaj Yapma Teknikleri

  1. Uzak gözler: Gözleriniz birbirinden uzaksa, yani geniş bir burun bandına sahipseniz, yoğun ve koyu renkli farlar kullanarak göz üstüne gölgelendirme yapmanız gerekir. Göz kapağı kıvrımından burnunuza dek uzun ve koyu far uygulaması gerçekleştirmelisiniz. Bu şekilde göz şeklinize göre doğru makyajı uyguladığınızda birbirinden uzak gözlerinizi daha yakın hale getirirsiniz. Daha çarpıcı bakışlara sahip olmak ve gözlerinizi ortaya çıkarmak için bu göz makyajı uygulamasını deneyin farkı göreceksiniz. Göz makyajınızı alt ve üst kirpiklere ekstra dolgun rimel uygulaması yaparak tamamlayın. Gözleriniz arasındaki mesafeler kısalsın.
  2. Düşük gözler: Düşük göz kapaklarına sahipseniz, ki ilerleyen yaşınız le birlikte göz kapağında yer çekimi etkisiyle aşağı doğru kaymalar da meydana gelebilir, göz makyajınızada gölgelendirmeyi göz kapaklarınızın yukarısına ve gözlerinizin dışına doğru uygulamalı bu sayede gözlerinizin düşüklüğünü açmış olursunuz. Makyajınızı tamamlamak için yalnızca üst kirpiklere rimel uygulamalı ve orta koyuluktaki farlar ile göz pınarı ve kaş arasındaki kısmı gölgelendirerek gözlerinizin daha açık durmasını sağlamanız gerekir. Düşük göz kapaklarına sahipseniz, kesinlikle alt kirpiklere rimel uygulamamalısınız. Göz altına eyeliner ya da göz kalemi uygulayarak da gözlerinizi küçültmekten ve yüzünüzde üzgün bir ifade oluşturmaktan kaçınmanızda fayda var. Tüm göz makyajınızı yukarıya ve açık şekilde gözlemleyeceğinizi şekilde gerçekleştirmelisiniz.
  3. Yakın Gözler: Gözleriniz birbirine yakınsa göz makyajını uygularken gözlerinizin birbirinden daha ayrık durmasını sağlamanızı gerekir. Göz pınarından göz kapaklarının arkasına kadar açık renkli farlar ile gölgelendire yapmalısınız. Gö şekline göre göz farlarındaki tonlarda da değişim meydana gelir.

Göz farının rengi de makyajınızın tamamlamasında ve göz şeklinize uygun hale gelmesinde oldukça etkilidir. Yakın göz şekline sahip kişilerin eyelinerı göz kapağının ortasından kirpik ucuna kadar uygulamaları gerekir. Sürüldükten sonra far fırçası ucuyla dağıtın, kesin hatlı eyelinerlardan uzak durun.

Eyeliner çekerken, göz pınarından uzakta, göz kapağının ortasından uygulamaya başlamalısınız. Aksi halde birbirinize yakın olan gözleriniz daha yakın duracaktır.

Rimeli üst kirpiklerinizin uç kısımlarına yoğun şekilde uygulayarak göz makyajınızı tamamlayabilirsiniz.