Frappe, sadece birkaç malzeme ile basit ve hızlı bir şekilde hazırlanır. Hazır ya da taze kahve ile tatlandırıcı ekleyerek, birazda soğuk su katarak, zaman harcamadan, koyu, köpüklü ve lezzetli bir frappe yapabilirsiniz. Tabi ki sadece bu tarz bir frappe yapmak zorunda değilsiniz. Frappe yapmanın yaratıcı ve aynı zamanda değişik aromalar elde etmenize yarayacak birçok yolu var. Favori aromalarınıza göre yapacağınız bir frappe ile sıcak yaz günlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

1,5 fincan kahve (soğuk)

Yarım fincan süt

2 yemek kaşığı şeker

1,5 fincan buz

Frappe Yapımı

1. Kahvenizi hazırlayın. Frappe yapmak için, 1,5 fincan kahve yeterli olacaktır. Frappe yapmak için genel kural olarak, 4 yemek kaşığı su karışılığında 1,5 fincan soğuk filtre kahve konsantresi koyun. Taze çekilmiş kahve ya da hazır kahve kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta şunlardır:

 • Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin kahve makinesinde kavrulması ve çekilmesi ( toz haline getirilmesi) ile hazırlanır. Filtre kahve tazedir ve diğer hazır kahvelerden farklı, güzel ve yoğun bir aromaya sahiptir.
 • Hazır kahve ise dondurularak kurutulur. Bu yüzden çekilmiş kahve hem taze hem de aromalı olduğu için tavsiye edilir.
 • Frappe’de yoğun bir aroma istiyorsanız, kullandığınız kahvenin de aromasının yoğun olmasına dikkat etmelisiniz.

2. Soğuk kahveyi elde etmek için gece boyunca bekletin. Soğutma işlemi istenirse 1-2 adım sonrasında da yapılabileceği için bu adım es geçilebilir. Soğuk kahve yaklaşık 12 saat beklemesi gereken bir içecektir. Soğuk kahve yapmak için:

 • Büyük bir kasenin içine 1 bardak iri öğütülmüş kahve çekirdeklerini ekleyin ve üzerine 4 bardak soğuk su koyun.
 • Karıştırdıktan sonra karışımın ağzını kapatarak 12 saat kadar buzdolabında bekletin.
 • Kaseyi buzdolabından alın ve başka bir kasenin üzerine süzgeç ya da kahve filtresini yerleştirin. Yavaşça süzgecin üzerine hazırladığınız karışımı dökün ve süzmeye başlayın. İşlem bittikten sonra süzgeci kaldırın.
 • Soğuk hazırlanan kahve daha yoğun bir aromadadır. 1’e 3 ya da 1’e 2 oranında seyreltin. 1 hafta boyunca buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

3. Soğuk kahvenize isteğinize bağlı olarak buz ilave edin. Bu yönteme japon tarzı buzlu kahve adı verilir. Japon tarzı hazırlanmış buzlu kahve yapımı için,

 • Buz parçalarını ölçmek için mutfak terazisi kullanın. Her biri ortalama 240 gram olmalı.
 • İstediğiniz buzlu kahve için her 30 gram buz parçası karşılığında 1.8 gram taze çekilmiş kahve koyun.
 • Orta irilikte çekilmiş kahve çekirdekleri kullanın. Yaklaşık 480 gram buz küpü için 30 gram kahve kullanın. 1 yemek kaşığı kahvenin göz kararı 5 gram olduğunu göz önünde bulundurun. Bu hesaplamayla yaklaşık olarak 6 yemek kaşığı kahve kullanmanız gerekecektir.
 • Büyük bir bardak içine buz koyun ve bardağın üzerine kahve filtresini yerleştirin.
 • Kahvenizi pişirin ve hazırladığınız buzlu bardağın üzerindeki kahve filtresine hazırladığınız kahveyi boşaltın.
 • Kahve sıcaklığıyla tüm buzları eritse de bu işlem sonucunda soğuk bir kahve elde etmiş olacaksınız.

4. Kahvenin içine tatlandırıcı ekleyin. Kahve hala sıcakken içine şeker eklerseniz, şeker kahvenin içerisinde daha çabuk çözülecektir. 2 yemek kaşığı şeker, bal, stevia ya da her türlü tatlandırıcıyı kahvenize ekleyebilirsiniz. Kahve makinesinin içinde işlemi gerçekleştiriyorsanız, şekeri direkt makinanın haznesine dökebilirsiniz.

5. Kahvenizi soğutun. 2. ve 3. adımlarda anlatılanlar opsiyonel olduğundan dolayı o kısımları atlayanlar bu adımda kahveyi soğutmalıdır. Eğer sıcak bir kahve ile güne başladıysanız, kahvenizi soğutmak için en hızlı yöntem sadece 20 dakikanızı alacak. Kahvenizi soğutmak için, denemeniz gerekenler:

 • Bir buz tepsisi kullanın. Buz tepsisine kahveyi dökün ve donana kadar dondurucuda bekletin. Bu yöntem birkaç saatinizi alacaktır. Ancak karışımızı yaparken ekstradan buz eklemenize gerek kalmayacaktır çünkü hazırladığınız kahvenin güçlü bir tadı olacaktır.
 • Bir tava kullanın. Eğer kahveyi demledikten sonra soğutmak istiyorsanız geniş ve sığ bir tavaya kahveyi dökün ve bekletin. Bu yöntem daha hızlı bir şekilde kahvenizin soğumasını sağlayacaktır. Bu yöntem ile yaklaşık 20 dakikada kahveniz yeteri kadar soğuyacaktır.
 • Ayrıca tamamen soğuması için, tavayı 20 dakika boyunca buzlukta da bekletebilirsiniz.
 • Tavanızı işlemi hızlandırmak için daha önceden soğutabilirsiniz.

6. Frappeyi yapın. Bir blender içine soğutulmuş kahveyi ekleyin ve yarım fincan süt ekleyin. Süt, soya, badem sütü ya da tercih ettiğiniz herhangi bir sütü kullanabilirsiniz.

7. Buz ekleyin. Eğer buz tepsisinde soğutulmuş kahveniz varsa, buz eklemenize gerek yok. Daha fazla buz ekleyebilirsiniz ancak ne kadar çok buz eklerseniz kahvenizin aromasının azalacağını da unutmayın.

8. Pürüzsüz olana kadar bir blender yardımıyla karıştırın. Eğer ağzınıza daha fazla buz parçalarının gelmesini istiyorsanız daha fazla buz koyup iyice karıştırın.

 1. Frappeye son dokunuşu yapın. Uzun bir bardağın içerisine hazırladığınız karışımı boşaltın. 5 dakika kadar bardağınızı buzdolabında soğutabilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız karışımın üzerine kremşanti koyabilir frappe zevkinizi arttırabilirsiniz.