Evde yemek yaptığınızda, balkonunuzun şöminesinde güzel bir et pişirdiğinizde ya da ızgaranızda balık yaptığınızda evi kaplayan duman kokusu günlerce evden gitmez. Peki arabadan veya evden duman kokusu nasıl giderilir? Duman kokusunu temizleme yöntemleri nelerdir? Duman kokusu nasıl temizlenir? Tüm yöntemleri birlikte inceleyelim.

Duman Kokusu Arabalardan Nasıl Giderilir

Arabanızın pencerelerini açın. Bu işlemin en önemli ayaklarından bir tanesi arabanıza temiz hava girmesine izin vermeniz olacaktır. Arabanızın tüm camlarını açın ve birkaç saat de açık bırakın bu şekilde arabanın içerisindeki hava değişimi sağlanacaktır.

Mümkünse arabanızın camlarını değil kapılarını açık bırakın. Bu yöntem sayesinde arabanızda meydana gelecek hava devir dayımını da en üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Arabanızın içerisinde fan çalıştırma seçeneğini göz önünde bulundurun. Bu şekilde havanın değişim sürecini de tetiklemiş olacaksınız. Rüzgârlı havalarda ise fana gerek kalmadan kapıları veya pencereleri açık bırakarak aracınızı açık havada bırakmak yeterli bir adım olacaktır.

Aracınız kapalı bir ortam içerisinde bulunuyorsa kesinlikle fan çalıştırmak maksadı ile arabanızı açık bırakmayın. Bu şekilde olası bir karbonmonoksit zehirlenmesine ön ayak olabilirsiniz.

Arabanızı yıkayın. Arabanızın temizliği için üretilmiş olan yıkama deterjanlarını kullanarak hem döşemeleri hem de zemini temizlemeye başlayın. Baştan aşağıya tüm arabanızı temizlemek için büyük bir özen ile çalışın.

Araba zemininde bulunan paspaslardan kötü kokular yayılıyorsa paspaslarınızı arabanızdan çıkararak ayrıca yıkamanız gerekecektir. Bunu yapmaya üşeniyorsanız yerlerine yenilerini alarak kokudan kurtulma şansını kullanabilirsiniz.

**Bu amaç için ortaya çıkarılmış özel ürünler kullanın. **Bazı otomobil yıkama firmaları ve arabalar için özel aksesuar ve temizlik ürünü satan yerlerde araba kokusu gidermek için özel ürünler satabilmektedir. Bu özel kokular diğer yollar ile çıkması çok zor olan kokuların bile ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

Ürünün uygulanmasından önce mutlaka kullanma talimatlarının dikkatlice okunması gerekmektedir.

Bu ürünleri uyguladıktan sonra birkaç gün aracınızı havalandırmanız gerekmektedir. Bu sayede ürünün yapısında bulunan kimyasalların kokusundan da kurtulmuş olursunuz.

Üründen arta kalan kalıntıları ortadan kaldırmak için elektrikli süpürgeden yararlanabilirsiniz.

Sirke, kömür, kahve tanecikleri veya karbonat kullanmayı deneyin. Unutmayın ki bu ürünleri kullanmak kokunun tamamen ortadan kalkmasını değil sadece maskelenmesini sağlayacaktır.

Bir kase dolusu sirke, ağzı açık biçimde bırakılmış bir kahve kavanozu veya ağzı açık bir biçimde bırakılmış kömür torbası kokunun az da olsa arabanızdan silinmesini hiç değilse daha az hissedilmesini sağlayacaktır. Bu materyalleri bir gece veya birkaç gün boyunca arabanızda bırakarak etkilerini artırabilirsiniz.

Bir parça karbonat alın ve karbonatı aracınızın zeminine serpmek ile işe başlayın. Bir gece boyunca bu partikülleri zeminde bırakın ve ardından elektrikli süpürge yardımı ile temizleyin.

Duman Kokusu Evden Nasıl Giderilir

Pencereleri açın. Evinizdeki hava akışını olabildiğince artırmak için bütün pencereleri açın. Temiz hava evinizin içerisine girdikçe dumanlı ve kötü kokulu hava da kısa bir süre içerisinde evinizden çıkmış olacaktır.

Bu yöntemi uygulamak için en uygun gün ise hafif bir rüzgarın hakim olduğu zamandır. Rüzgârlı bir güne denk gelmediyseniz evinizde fanlar çalıştırarak kolay bir biçimde hava değişimini sağlayabilir ve kirli havadan kurtulabilirsiniz.

Eşyalarınızı açık havaya çıkartın. Dışarı çıkarmaya müsait bir yapıda olan bütün eşyalarınızı açık havaya alın. Güneşin altında kalan eşyalarınız kokudan arınmış olur. Bu sırada evinizde hava devir dayımının gerçekleşmesi de daha kolay bir hal alır.

Temiz hava duman kokusunun etkisini net olarak azaltacaktır.

Güneş vasıtası ile eşyalarınız tarafından alınan UV ışınları da eşyalarınızda bulunan duman kokusunun seviyesinin düşmesini sağlayacaktır.

Her odada hava filtresi çalıştırın. Hava filtreleri pis havayı içerisine hapsederek nötralize eder ve temiz bir şekilde yeniden odaya yayar. Kullanabileceğiniz birçok hava filtresi çeşidi bulunmaktadır.

Elektronik hava filtreleri havada bulunan kokunun nötralize olması için bazı iyonları yaymaktadır. Bu sistem sayesinde kötü kokular filtreye yakalanır ve nötralize olmuş bir biçimde odaya yeniden dağıtılır.

Elektronik hava filtrelerinin bir diğer özelliği de kötü koku partiküllerinin katılaştırılıp yere düşürülmesini sağlamaktır. Kötü koku partikülleri katılaştırılma işlemi sonrasında elektrikli süpürge vasıtası ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Mekanik yüksek verimli hava filtreleri ise kötü koku partiküllerini hapseder. Bu filtrelerin kullanıcılar tarafından belirli aralıklar ile temizlenmesi ve arındırılması gerekmektedir. Duman kokularının ortadan kaldırılması için en ideal yollardan biri bu filtrenin kullanılmasıdır.

Evinizin her bir köşesini temizleyin. Evinizi havalandırmak ve bütün eşyaları güneş görecek bir yere çıkarmak bazı zamanlarda yeterince etkili olamayabilmektedir. Kokunun evden tam manası ile uzaklaşması için bazı yüzeylerin net bir biçimde temizlenmesi lazım gelebilmektedir.

Evinizin duvarlarını ve tavanını içerisinde glikol ve amonyak bulunan bir temizleyici ile elden geçirin. Bu işlemden sonra duvarlarınızı ve tavanınızı iyi bir biçimde durulayın. Bu işlemden sonra odanızın iyi bir biçimde havalandırılması gerektiğini de asla unutmamanız gerekmektedir. Çocukların ve hayvanların temizlik sonrasında odaya girmesinin sakıncalı olduğunu da söylemeden geçmemek lazım gelir.

Evinizin zeminini iyi bir biçimde temizleyin. Döşeme ile kaplanmış odaların temizliği sadece deterjan vasıtası ile yapılabilir fakat halıların temizliğinin daha derinlemesine gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Perdelerinizi ve tüllerinizi yıkayın. Tüllerin yıkanması sırasında küveti doldurun ve su dolu küvetin içerisine iki bardak beyaz sirke ekleyin. Bu sirke sayesinde tüllerinizin rengi beyazlaşacak ve duman kokusundan arınacaktır. Temizliğin durumuna göre küvetinizin içerisine biraz daha sirke ekleme seçeneğini düşünebilirsiniz. Kalın perdelerinizi ise çamaşır makinesi vasıtası ile temizleyebilirsiniz. Makinede yıkamak için çok hassas olan bir perdeniz varsa kuru temizlemeye vererek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aynaları ve camları silin. Bu camların ve aynaları sirke ile silin ardından kurulayın. Silme işlemi sırasında yumuşak bir bez kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ampulleri temizleyin. Duman kalıntıları ampullerin üzerine yer etmiş olabilir. bu nedenle ampullerin ve avizelerin iç ve dış yüzeylerini iyi bir biçimde temizlemeniz gerekmektedir. Bu temizlik işlemi yapılmazsa ampuller ısındığı zaman kötü kokuların etrafa yayılımı gerçekleşebilir.

Evin bir köşesine sirke yerleştirin. Beyaz sirkenizi küçük kâselerin içerisine bölüştürün. Bu işlemden sonra evinizin hangi köşesinde duman yoğunluktaysa oraya fazla koymak üzere kâselerinizi yerleştirmeye başlayın.

Bu yöntemin çok daha etkili olması için evinizin tüm pencerelerinin ve kapılarının kapalı olması gerekmektedir. Sirkenin net bir biçimde etki göstermesi için evdeki hava akımının en aza indirgenmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bir bezi sirke ile ıslatarak duvarlarınızı silebilirsiniz.

Karbonat kullanın. Karbonatı halınızın, mobilyalarınızın, kilimlerinizin ve evinizde bulunan diğer eşyaların üzerine serpin. Bir gece karbonatın eşyalarınızın üzerinde durmasına izin verin. Ardından elektrikli süpürge vasıtası ile karbonatı temizleyin.

Yukarıda verilen sirke örneğinde olduğu gibi karbonatı da minik kaselerin içerisine koyarak odaların içerisine ağzı açık bir biçimde yerleştirebilirsiniz.

Aktifleştirilmiş kömürü deneyin. Bir kasenin içerisine aktifleştirilmiş kömür koyun ardından duman kokusunun yoğunluğuna göre bu aktifleştirilmiş kömürü odalarınıza bölüştürün. Kokunun yavaşça ortadan kalktığını göreceksiniz.

Unutmayın ki aktifleştirilmiş kömür hava filtrelerinin olmazsa olmaz parçalarından bir tanesidir.