Kedilere genellikle kuru mama veriliyor olsa da ıslak mamaya da bayıldıkları bir gerçektir. Kedi besleyenlerin genellikle kedilerin bağırsaklarının kurumaması ve kabızlık problemi çekmemeleri için ıslak mamada verilmelidir. Perakende sektörünce oldukça az miktarda sıvı mamaların oldukça fazla meblağlar da satıldığı da bir gerçektir.

Islak Kedi Maması Tarifi (Ekonomik)

Evde ıslak kedi maması hazırlamak son derece kolay ve ekonomik bir yöntem hala denemediyseniz muhakkak denemeli ve kedinizi mutlu etmelisiniz! Evde ıslak kedi maması nasıl hazırlanır, evde bulunan yiyecekler ile kediye yiyecek nasıl hazırlanır işte size altın öneriler;

Gerekli Malzemeler

  • Ciğer
  • Bulgur, erişte ya da şehriye
  • Biraz pirinç ya da makarna
  • Çeşitli sebzeler (kabak, ıspanak, taze fasulye vb.)

Evde Islak Kedi Maması Yapımı

1 Islak kedi maması hazırlarken evinizde bulunan malzemeleri kullanmaktan kaçınmayın. Kedinizin aşırı olarak tüketmemesi gereken belli başlı ürünler vardır, örneğin mecbur kalmadıkça karbonhidrat ağırlıklı beslemek yanlıştır. Sokakta yaşamak mecburiyetinde kalan kedilerin her şeyi yediklerine rastlarız, ancak siz bir kedi sahibi olarak ev ortamında kedinizi beslerken hassas olmalı ve bile bile kedinize zarar verecek besinlerden kaçınmalısınız. Islak kedi maması tarifinde de yukarıdaki malzemeler bir bulamaç halinde tutması için pişirme aşamasında olması gereken ve kedinizin alması gerekenin üzerinde kullanılmaması gereken karbonhidratlardır.

2 Genişce bir tencereye ciğerleri küp şeklinde doğrayarak atın. Kediler ciğere bayılır ve ıslak kedi mamanızı ciğerle yapmanız kedinizi zevkten dört köşe edecektir. Tencerenin yarısını su ile doldurarak ciğeri kaynatmaya başlayın. Evde ıslak kedi maması hazırlarken kendi yiyeceklerinizde hazırladığınız gibi salça, tuz ve yağ gibi lezzet ve tat veren malzemeleri kullanmanıza gerek yoktur. Özellikle mama hazırlarken tuz kullanmayın, besinlerin içerisindeki tuz kediniz için idealdir ve kedinizle damak zevkiniz pek de aynı sayılmaz.

3 Ciğer kaynamaya başladığında hafifçe haşlanırken sebzelerinizi atın. Sebzeleri küp küp doğrayarak suyun içine atın hatta bu aşamada baklagilleri de atarak kaynatmayı sürdürebilirsiniz.

4Tüm malzemeleri yaklaşık 30 dakika boyunca pişirin ve yer yer karıştırın. Yaklaşık yarım saat sonunda ıslak kedi mamasını pişirmiş olacaksınız. Pişen kedi mamasını biraz soğumaya bırakın ve daha sonra blenderdan geçirin. Oluşturduğunuz çorbadan daha katı karışım kedinizin beslenmesi açısından hem sağlıklı hem de lezzetli bir öğün olacaktır.

5 Evde ıslak kedi mamasını nasıl saklarım? Yarım tencere kadar 1 kilo ciğer ile hazıladığınız ıslak kedi maması sizi yaklaşık 3 hafta götürecektir. Islak kedi maması tamamen soğuduktan sonra cam kaselere, evde yeterli cam kaseniz yoksa karton kahve bardaklarına tenceredeki tüm malzemeyi bölüştürün ve difrize atın. Yüksek soğuk altında ıslak kedi maması tazeliğini kaybetmeyecektir. İlerleyen günler de kedinizi evde hazırladığınız ıslak kedi maması ile beslerken difrizden çıkarıp 1 saat kadar oda sıcaklığında bekletin ya da cezvede hafifçe ısıtın.

6 Islak kedi mamasını ne sıklıkla vermeliyim? Kediler köpekler gibi belli bir saatte yemek yeme ritüeline pek uymazlar ve genellikle keyfe keder yemek yerler. Islak kedi mamasını, evinizde sürekli duran kuru mamanın yanına her sabah oda sıcaklığında olacak şekilde koyabilirsiniz. Günde bir kere ıslak mama yeterli olacaktır. Yaklaşık 30 gram olarak bölüştürdüğünüz ıslak kedi mamasını kesinlikle çok sıcak ya da çok soğuk şeklinde kedinize sunmayın.