Ekmek kızartma makinesi kullanımı çok kolay gibi görünse de güvenlik ve sağlık açısından çok dikkatle kullanılması gereken bir alettir. Ekmek kızartma makinesinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanımını merak ediyorsanız aşağıdaki adımları dikkatlice okuyun.

Adım Adım Ekmek Kızartma Makinesinin Kullanımı

1.Ekmek kızartma makinenizin fişini prize takın. Ekmek kızartma makinenizin fişini takarken elinizin ıslak olmaması güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Akıma kapılmamanız açısından buna çok dikkat edin.

2.Ekmek kızartma makinenizin yuvasına ekmeği yerleştirin. Eğer ekmek kızartma makinenizin tek yuvasını kullanacak iseniz size yakın olan yuvayı tercih edin. Eğer birden fazla ekmek kızartacaksanız her iki yuvayı da kullanın.

3.Ayar düğmesini kullanın. Ekmek kızartma makinenizin yan tarafında bulunan ayar düğmesiyle isteğinize göre ayar yapabilirsiniz. Burada süreye de dikkat ederek ekmeklerin yanmamasına dikkat edin. Bu sağlık açısından ve güvenlik açısından tehlike doğurabilir.

4.Kızartma döngüsünü başlatmak için kolu indirin. Yine ekmek kızartma makinenizin üzerinde bir kol olacaktır. Bu kolu indirerek kızartma işlemini başlatabilirsiniz. Ekmek kızartma makineniz ayarınız sayesinde kızartma işlemi bitince kendiliğinden ekmekleri fırlatacaktır.

5.İstediğiniz kıvama gelmesini bekleyin. Kızartma ayarlarınız sayesinde ekmek kızartma makineniz yaklaşık 1-2 dakika içerisinde ekmeğinizi hazır hale getirecektir.

6.Ekmeğinizi servis edin. Artık ekmeğinizi ekmek kızartma makinenizden alıp tabağınıza koyarak servis edebilirsiniz.

İpuçları:

Ekmek ilk çıktığında sıcak olabilir. Ekmekleri servis ederken bir eldiven ya da bir havlu kullanmanız yararınıza olacaktır.

Kızartma işlemi bittiği anda fişi çekmeyi unutmayın.

Kızarmış ekmeğinize tat katmak için reçel, bal, tereyağı kullanabilirsiniz.

Uyarılar:

Ekmek kızartma makinenize metal nesneler sokmayın.

Fişi çekerken ellerinizin ıslak olmamasına dikkat edin.

Ekmek kızartma makinenizi başka bir yere kaldırırken mutlaka bir tahta maşa ya da bir havlu kullanın.