Bölgesel yağlanmalardan bahsederken karın ve göbek bölgesindeki fazla kilolanmalar birçok kişinin kâbusu olmaya devam ediyor. Bölgesel yağlanmalar vücudun orantılı görünmesine de engel oluyor. Ancak bazı püf noktaları dikkate alarak kısa sürede dümdüz bir karına sahip olmak çok da zor değil. Şimdi başlayıp kolaylıkla uygulayabileceğiniz aşağıdaki önerilerle bölgesel birikmelerden kurtulmak artık çok kolay;

Düz Bir Karına Nasıl Sahip Olunur?

1. Egzersizi asla ihmal etmeyin. Düzenli olarak yaptığınız size uygun bir spor kısa sürede göbek bölgenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Sindirim ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren aktiviteler hem mental hem de fiziksel sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Egzersizlerinizi sabah kahvaltısından önce ve akşam yemeklerinden sonra yapmak yağ yakımını kolaylaştıracağından kısa sürede fit bir görünüme sahip olacaksınız.

2. Sporunuzu kendiniz seçin. Günlük hayatınız ve iş hayatınızdaki yoğunluğu bilen tek kişi siz olduğunuzdan kendinize en uygun sporu seçerek düzenli bir şekilde devam ettirmeye gayret gösterin. Gün içerisindeki 30-40 dakikalık yürüyüşler, koşular, yüzmek veya bisiklet sürmek metabolizmanızı hızlandırmak adına yararlı alternatiflerden olabilir. Günümüz popüler sporlarından pilatesi yoga veya dans da hem ruhunuzu rahatlatmak hem de bedeninizi harekete geçirmek için eğlenceli seçenekler gibi görünüyor.

3. Güne kahvaltıyla başlayın. Metabolizmanızı günün erken saatlerinde harekete geçirmek ve gün boyu verim sağlamak için uyandıktan sonraki bir saat içerisinde kahvaltınızı yapmalısınız. Öğünü kesinlikle atlamayın ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini kahvaltıda almaya gayret edin. Bu sayede gün boyu enerjik olacak ve yemek tercihlerinizi de düzgün yapacaksınız.

4. Düzenli beslenin. Az fakat sık aralıklarla, öğün atlamadan yemek yemeye çok dikkat edin. Uzmanların tavsiyesine göre 3 ana öğün ve ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün yemek yemek metabolizma hızınızı sabitlemek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için yeterli olacaktır.

5. Bol lifli besin tüketmeye özen gösterin. Lifli gıdalar sindiriminizi kolaylaştırır, şişkinlik ve kabızlık gibi problemlerinizi ortadan kaldırırken aynı zamanda neredeyse hiç kalori aldırmadan uzun süre tok tutar. Tam tahıllı ürünler, diyet bisküviler , lifli meyve ve sebzeler hem lezzetli hem de ulaşımı kolay alternatifler olacaktır.

6. Şekeri hayatınızdan çıkarın. Üç beyazın en can alıcı öğesi olan şekeri mümkün oldukça az tüketmeye dikkat edin. Besinlerdeki şeker vücutta direkt olarak yağ artışına sebep olurken aynı zamanda şeker, diyabet gibi hayat tehdit eden bazı hastalıklara da yol açabilir. Düz bir karına sahip olmak istiyorsanız şeker, çikolata, pasta, dondurma gibi cezp edici yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecekler yerine kuru kayısı gibi kurutulmuş meyveleri tercih edebilirsiniz.