Düğününüz için müzik seçimi bütün etkinliğin havasını değiştirebilir. Bunun için karar vermeden öncesinde biraz zamana ihtiyacınız olacak ve bu süre içerisinde doğru tonlarda bir müzik seçmeniz de kolaylaşacak. Zamanınızı ayarladıktan sonra önerileri takip ederek siz ve partneriniz için en uygun düğün merasimi müziğini seçin.

Düğün Müzikleri Seçimi

1. Bir çift olarak size en uygun düğün tipini belirleyin.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/dugun-muzikleri-nasil-secilir-1.jpeg)
Geleneksel düğünler için **‘Here comes the Bride’** veya **‘Canon in D’** gibi zamanla klasikleşmiş müzikleri tercih edebilirsiniz. Bunlar tamamen enstrümantal parçalar olup anneannelerinizin anneleri dönemlerine kadar ünleri ulaşır.

Düğün merasimleri için özellikle son zamanlarda modern müzikler tercih etmek oldukça yaygınlaştı. Yumuşak tempolu ‘Come Away With Me’ veya ‘The Luckiest’ gibi şarkılar hem tarzınıza hem de düğün tipinize uygun olarak tercih edebileceklerinizin arasında.

**2. Düğün ayarlamalarınızı gözden geçirin. **

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/dugun-muzikleri-nasil-secilir-5.jpeg)
Düğününüzü tasarladığınız alana göre, seçimlerinizi de değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumda seçtiğiniz ortamda sesin iyi yayılmasını ve salonun her noktasına ulaşmasını sağlamanız gerekir. Vokallerin seslendirdiği şarkılar açık alanlarda anlaşılması zor olabileceği gibi, enstrümantal müzikler ise salon düğünlerinde fazlaca yankılanabilir.

3. Düğün boyunca çalınmasını istediğiniz parçaları belirleyin.

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/dugun-muzikleri-nasil-secilir-3.jpeg)
En azından bakıldığında misafirlerin varışı, gelinin ve damadın salona girişi ve nikah sürecinin ardından mutlaka müziğe ihtiyacınız olacak.

**4. Müzikal bir solo isteyip istemediğinize karar verin. **

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/dugun-muzikleri-nasil-secilir-4.jpeg)
Şarkı söyleyebilen veya bir enstrüman çalabilen oldukça yetenekli bir arkadaşınız veya bir akrabanız olabilir. Bu kişiden bir solo yapmasını istemek düğün merasiminize en sevdiklerinizi de dahil etmenizi sağlar.

**5. Düğün merasimi müziğiniz için ana enstrümanınızı belirleyin. **

![](https://neyinasilyapmali.com/content/images/2018/09/dugun-muzikleri-nasil-secilir-2.jpeg)
Belirlediğiniz mekanın bir mini orkestrası olabileceği gibi tercihinizi dışarıdan yana da kullanabilirsiniz. Bir vokaliniz ve yan flüt sanatçınız olabilir, fakat hangisinin düğün boyunca daha etkin olacağını belirlemeniz gerekir.

**6. Düğün provanızdan önce zamanlamayı kontrol etmek için pratik yapın. **

Genelde düğün provaları düğünden bir gece öncesine kadar yapılmaz. Eğer provaya kadar zamanlamadan emin olup kontrol etmezseniz, sıkıntılar oluşabilir ve bu durum sizi strese sokabilir. Değişiklikler ve ayarlamalar yapabilmek için düğün öncesinde müzikle olan senkronizasyonunuzu mutlaka kontrol edin.

**7. Profesyonellerin sizin adınıza karar vermesini isteyip istemediğinize karar verin. **

Eğer her şeye siz karar veriyorsanız ve bir müzisyen değilseniz, yanlış kararlarınız seçtiğiniz müziklerin akışı ve düğün ile uyumluluğunu kötü etkileyebilir. Eğer kararınızdan eminseniz, düğün öncesinde deneyimli müzisyenlerden fikir almaya gayret edin.

**8. Müzisyen seçimi ve ödeme hakkında karar verin. **

Web siteleri üzerinden müzisyenlere ulaşmanız mümkün, ancak her müzisyenin düğününüzü eğlenceli hale getirmesi mümkün değil.

**9. Müzisyenlerden çalışmalarının örneklerini isteyin. **

Eğer müzisyen CD veya performans videolarını size ulaştırmıyorsa, bu kişilerle çalışmamayı tercih edin.

İpuçları

Modaya uymaya çalışmayın. Modern müzikleri tercih etmek genelde hoş karşılanabilir, ancak bunun için parçanın yeterince duyulmuş ve geniş üne sahip olmuş olması gerekir. Oldukça yeni bir şarkı seçmek, ilerleyen yıllarda pişmanlığa sebep olabilir.

Her ne kadar düğün gününüz size ve eşinize özel olsa da, sevdiklerinizin isteklerini de göz ardı etmeyin. Eğer ebeveynlerinizin kendilerine özel bir düğün şarkısı varsa, siz de geleneği devam ettirebilirsiniz veya eğer aile büyüklerinizin Beatles parçalarını neden kullandığınızı anlamakta güçlük çekeceklerini düşünüyorsanız, herkesin memnun olabileceği başka bir parça seçin.

Her ne olursa olsun bunun sizin özel gününüz olduğunu unutmayın. Herkes sizin seçtiğiniz şarkıyı dinlemek zorunda kalacak. Bu yüzden sizi mutlu ettiği kadar misafirlerinizi de mutlu edeceğini düşündüğünüz bir parça seçin.