Çocuk odası çocuklar için uyuma alanından çok daha fazlasıdır. Çocuk odaları çocukların oyun oynayarak, kitap okuyarak ve müzik dinleyerek zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerlerdir. Ayrıca çocukların sahip oldukları her şey burada bulunur. Çocuğunuzun odasını bu aktiviteler için olabildiğince fonksiyonel hale getirmek istiyorsanız odayı düzgün bir şekilde dekore ettiğinizden ve aksesuarları düzgün bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Çocuğunuzun odasının aksesuarlarla nasıl süsleneceğini merak ediyorsanız bu makalede yazılanları adım adım uygulamanız yeterlidir.

Adım Adım Çocuk Odasının Aksesuarlarla Süslenmesi

1. Pencere, şifonyer ve çalışma masasının üstüne her gün kullanılmayan eşyaları, koleksiyonları ve fotoğrafları sergileyebilecekleri raflar yerleştirin. Raflar metal, tel veya renkli tahtadan olabilir, odadaki diğer mobilyalarla uyum içerisinde olmasına dikkat etmeniz yeterli.

2. Okuma sandalyesi, çalışma masası, yatak başı gibi okuma yapılabilecek alanlara lambalar yerleştirin. Lambaları odanın dekoruna uygun rengârenk seçebilirsiniz ya da çocuklar büyüdükçe değiştirilebilecek lambalara da bakabilirsiniz.

3. Çocuğunuzun el işi çalışmalarını, fotoğraflarını ve sergilemek istedikleri herhangi bir şeyi asabilecekleri bir pano ya da aynı işlevi görecek herhangi bir şeyi duvara asın.

4. Çocuğunuzun rahatlıkla erişebileceği yerlere sepet, saklama kutusu ve alçak raflar yerleştirin. Bun rafları oyunları, oyuncakları ve sıklıkla kullanılan diğer aktivite eşyalarını düzenlemek için kullanabilirsiniz.

5. Kitapları, ödülleri, daha büyük el işi çalışmalarını ve diğer kişisel eşyaları yerleştirmek için duvara raflar asın.

6. Çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun karakterleri ve renkleri içeren kırlentler, battaniyeler ve halılar kullanın. Bu aksesuarların odayla bütün oluşturmasına dikkat edin. Bunları çocuğunuz büyüdükçe değiştirmek ve yenilemek oldukça kolaydır.

7. Odayı daha kişiselleştirmek için duvar süsleri kullanın. Duvar süslerinde çok fazla seçenek vardır ve oldukça ucuzdur. Ayrıca çocuğunuz büyüdüğünde duvara zarar vermeden rahatça çıkarıp atabilirsiniz.

8. Aile fotoğrafları kadar çocuğun kendi fotoğraflarını da duvarlara, raflara ve komodinlerin üstüne yerleştirin.

9. Okuma sandalyesine ve yatağa yakın alanlara sepetler yerleştirin. Bu sepetleri kitap, dergi gibi sıklıkla kullanılan eşyaları toplamak için kullanın. Böylece eşyalar sıklıkla kullanıldıkları alana yakın olurlar.

10. Komodin veya çalışma masasının üstüne bir ayna asın. Bu ayna hem çocuğunuzun sabahları kıyafetlerini kontrol etmesine yardımcı olacaktır hem de odaya derinlik kazandırıp daha geniş bir oda algısı uyandıracaktır.

11. Odanın herhangi bir yerine bir saat yerleştirin. Bu saat çocuğun odada harcadığı zamanı anlayıp sorumluluk almasına yardımcı olacaktır.

12. Mobilyaların görüntüsünü yenileyin. Çocuk odasını yenilemenin en düşük maliyetli yollarından biri çekmece tokmaklarını yenilemektir. Ayrıca odayı daha uyumlu hale getirmek için yeni bir konseptte halı duvar süsleri edinilebilir. Böylece birkaç yılda bir odayı düşük bir maliyetle tekrar dizayn edebilirsiniz.

İpucu:

Odayı aksesuarlarla süslemeden önce çocuğunuzunda fikrini alın. Daha çok oynadığı oyuncakları, daha kolay ulaşmak isteyeceği eşyalarını onunda fikrini alarak öğrenebilirsiniz. Eğer bu şekilde diyalog halinde bir aksesuar dizaynı yaparsanız çocuğunuzda bu durumdan hoşnut olacaktır.

Uyarı:

Küçük ve kırılabilecek öğeleri küçük çocukların odalarında bulundurmamaya özen gösterin. İlla çocuğunuzun odasında bu öğelerin, aksesuarların bulunması gerekiyorsa o zaman onun ulaşamayacağı yükseklikte bir rafta muhafaza etmelisiniz.

Okuma sandalyesi, çalışma masası, yatak başı gibi okuma yapılabilecek alanlara lambalar yerleştirin. Lambaları odanın dekoruna uygun rengârenk seçebilirsiniz ya da çocuklar büyüdükçe değiştirilebilecek lambalara da bakabilirsiniz.