Kimyasalların bedene ve dişlere olan zararlarından kaygı duyanların kendi diş bakım ve temizliklerini kendileri yapmaları ve bitkisel çözümler aramaları son derece akıllıca bir yöntemdir. Bitkisel diş macunları hazırlayarak, ya da bitkisel diş beyazlatma metodları kullanarak dişlerinizi evde sağlıkla bakabilirsiniz. Doğal diş beyazlatma reçetelerinden önce dişleriniz istediğiniz beyazlığa kavuştuktan sonra rengini koruması için yapmak zorunda olduğunuz kimi detaylar var. Siz dişlerinize bakmadığınız müddetçe dişlerinizi ne kadar beyazlatırsanız ya da ağartırsanız ağartın dişleriniz tekrar sararmaya başlayabilir. Dişlerin sarı görünmesine yol açan başlıca faktör diş üzerinde bakterilerin oluşturduğu tabakalardır. Bu tabakalar kahve ve çay tüketimi, hazır gıda, asitli içecekler, sigara kullanımı sonucu hızla oluşmaktadır. Bu tür yiyecek ve içecekleri mümkün olduğunca az tüketin ve tükettiğiniz zaman da dişleri fırçalamayı asla unutmayın. Ayrıca düzenli olarak fırçalanan ve günde bir defa diş ipiyle aralarını temizlenen dişler daima bembeyaz kalacaktır. Peki bitkisel diş beyazlatma nasıl yapılır, evde bitkisel diş beyazlatma ürünü nasıl hazırlanır işte cevaplar;

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri

Dişlerinizin parlaklığını tekrar kazanması, kendine özgü beyaz rengine kavuşması, sararma ve lekelerden kurtulması ve gülüşünüzün tekrar göz alıcı olması için işte doğal diş beyazlatma reçeteleri! Evde diş beyazlatmak için kullanacağınız ana malzeme elbette karbonat olacaktır. Karbonatın diş beyazlatma için bu kadar sık kullanılmasının nedeni doğal bir beyazlatıcı olmasının yanı sıra etkili bir anti bakteriyel olup dişlerin sararmasına yol açan plakların oluşumunu durdurması ve geciktirmesidir. Karbonat diş yüzeyinizde beyazlatma dışında bir nevi koruma görevi görür.

Yöntem 1: Evde Sirke ve Karbonatla Diş Beyazlatma

Gerekli Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı karbonat
  • Yarım çorba kaşığı sirke
  • Biraz tuz

Uygulama

1. Karbonat, sirke ve tuzu belirlenen ölçüde bir kase içerisinde karıştırın. Karışımınız hafifi beyaz ve sıvı olacaktır. Evde yaptığınız gargara kıvamındaki bu diş beyazlatıcı karışımı diş fırçanızla kullanmanız gerekecek.

2. Karışıma üzerinde macun bulunmayan temiz bir diş fırçasını batırın. Fırçanız hafif ıslandıktan sonra her zamanki diş fırçamla rutininde dişlerinizi fırçalayın. Bitkisel diş beyazlatıcınız sıvı olduğu için kasede kalan karışımı dişlerinizin üzerine sürebilirsiniz.

3. Yaklaşık 15 dakika ağzınızda bekletin ve durulayın. Bu bitkisel diş beyazlatıcı karışımı sonuç alıncaya kadar devam edebilirsiniz ancak günde bir kere yapmaya aceleci olmamaya özen gösterin.

Yöntem 2: Limon Suyu ile Diş Beyazlatma

Gerekli Malzemeler

  • 3 çorba kaşığı sıkma limon suyu
  • 1 çorba kaşığı tuz

Uygulama

1. Limon suyu ve tuzu küçük bir kasede karıştırın. Bu karışıma diş fırçanızı batırmalı ve sonrasında dişlerinizi iyice fırçalamanız gerekmektedir.

2. Dişlerinde kırık ve çatlak olan kişiler limon suyunu su ile seyreltebilir. Dişlerinde kırıklar ve hafif çatlaklar olan kişiler bu karışımı uyguladıktan sonra derin bir sızlamayla karşı karşıya kalabilir. Oldukça kuvvetli bir diş beyazlatma yöntemi olan limon ile hassas dişlerin uygulaması tavsiye edilmez.

Yöntem 3: Defne Yaprağı ve Portakal Kabuğu ile Bitkisel Diş Beyazlatma

Gerekli Malzemeler

  • 1 çorba kaşığı defne yaprağı
  • ½ çorba kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu
  • Diş macunu

Uygulama

1. Kurutulmuş defne yaprağı ve kurutulmuş portakal kabuğunu bir öğütücüye koyup karıştırın. Yeterince kurudularsa bitkisel karışımınızı hazırlamak için ellerinizle de ovalayabilirsiniz.

2. Toz haline getirdiğiniz bitkisel karışımı dişlerinizi diş macunu ile fırçaladıktan sonra dişlerinize sürün. Yaklaşık 5 dakika boyunca bekletin ve sonra dişlerinizi durulayın.

İpuçları ve Uyarılar

Bitkisel diş beyazlatma tarifleri arasında peroksitli uygulamalardan kaçının. Bir meyvenin içerisindeki asit ile direk kimya laboratuarlarında oluşturulan saf peroksitleri kullanmayın. Hidrojen florür içeren tarifleri dişlerinizi beyazlatmak için dişlerinizin sağlığı ile tamamen oynayabileceğin gerçeğinin farkında olun.

Bitkisel diş beyazlatıcı ürünleri hazırladıktan ve kullandıktan sonra ağzınızı iyice çalkalamayı ve durulamayı ihmal etmeyin.

Elma ve çilek doğada bulunan ve dişlerinizi beyazlatan ve temizleyen meyveler arasındadır.