Evinizin en sık kullanılan ve en çok hijyene sahip alanlarından olan banyolar için önemli seçimlerden birisi de banyo havlularıdır. Sürekli suyla haşır neşir olunan banyolarda gerek kurulanmak gerekse temizlenmek için kullanılan banyo havlularının seçimi de son derece mühimdir. Yumuşak, kabarık görünümlü havluları görür görmez kendimizden geçer, hemen o havlulara sahip olmak isteriz. O naif dokunuşun etkisinde banyo havlusu seçerken dikkat edilmesi gereken her şeyi de unuturuz, maalesef tüm havlular eşit özelliklere sahip değiller! Mağazalarda görüp beğendiğiniz banyo havlularının iki yıkama da sönmesini istemezsiniz değil mi? Uzun yıllar aynı yumuşaklıkta kullanabileceğiniz banyo havlularını nasıl seçersiniz?

Havlu dokusu oluşturulurken havlu kumaşın her iki yüzünde zeminde bulunan iplikler ayrı ayrı işlenerek bukleler oluşturulur. Bu bukleler, havlu oluşumu için gerekli bukle çözgüsü uzunluğunun belirlenebilmesi için devirli olarak dokuma tezgahına monte edilir ve bazı mekanik düzeneklerle (değişken kurslu tefe ya da sıkıştırmalı tarak) havlu dokuması elde edilir. Ardından dokunan bu parçalar ağartma işleminden geçerek, havlu ipliklere ve kumaşlara çok yüksek bir su emme yeteneği kazandırılır.

Havlu Kumaşını İyi Seçin

Banyo havlularını bedeninizi, ellerinizi ya da saçlarınızı kurutmak için farklı amaçlarla kullanırsınız. Banyo havlusu seçerken öncelikle dikkat edilmesi gereken şey banyo havlularının materyalleridir. İyi bir havlu iyi dokunmuş bir materyalden meydana gelir ve bu seçimi yaparken son derece hassas olmanız gerekir, koton banyo havlusu ve keten banyo havluları banyonuz için doğru havlu seçimleridir.

Koton banyo havlusu:

Emicilik yüzey alanı maksimize edilerek hazırlanan pamuk havlular içerisinde banyoda kullanmak için en uygun olanı koton havlulardır. Banyo havlusu olarak en ideal seçim olan koton havlular, özellikle elleriniz ve vücudunuz için bire bir emiciliğe sahiptir.

Son derece yumuşak olan koton banyo havluları, mikrofiber özelliğe de sahiptir. Koton havlular son derece yumuşak bir dokuya sahiptirler ve banyodan sonra su ile yumuşayan cildinizi kurularken sizi rahatlatır. Her ülkede yetişen pamuk çeşidi farklılık göstereceğinden, en kaliteli koton banyo havluları kesinlikle Brezilya ve Mısır tarafından yetişentirilen pamuklardan yapılanlardır. Uzun bir elyaf halinde dokunan bu pamuklardan oluşan banyo havluları kesinlikle mükemmeldir.

Keten banyo havlusu:

Havlu örgüleri arasında en yüksek su emiciliğine sahip havlulardan birisi de keten havlulardır. Keten havlular, banyo havlusu olarak seçilirse son derece doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca keten havlular mutfak alanında kullanılan bezler için de rahatlıkla seçilebilir. Dokuması sık olan keten havlular, sıcak suyla temastan sonra gevşeyen vücudunuzu bir masaj niteliğinde etki gösterir.

Havluya Dokunun

Banyo havlusu seçmek için bir mağazaya girdiğinizde havlulara dokunmak istediğinizi söylemelisiniz. Banyo havlularını seçerken kesinlikle dokunmalı ve kendi testinizi yapmalısınız.

İlk bakıldığında almayı düşündüğünüz banyo havluları bahçedeki çimenler gibi dimdik duruyorsa, doğru banyo havlusunu seçmek üzeresiniz. Dimdik görünüm size seçeceğiniz banyo havlusunun doğru dokunma teknikleri ile yapıldığını gösterir. Hatasız bir dokumaya sahip banyo havlusu yıkandığın da eğri büğrü olmayacaktır. Şunu elbette atlamamalısınız, havlu ilmekleri dik olacak ancak sert olmayacak.

Seçeceğiniz banyo havlusuna dokunduğunuz da yumuşak bir hissiyat mı alıyorsunuz yoksa size kaba mı geliyor? Bu sorunun yanıtını kendinize vermelisiniz. En doğru malzemelerden koton banyo havluları ve keten banyo havluları arasında da farklılıklar olacaktır. Banyo havlunuzu seçerken size tuval gibi sert bir doku hissi veren banyo havlularından kaçının, kaliteli bir malzemeden dokunmadığına işarettir. Kaliteli bir banyo havlusu satın alacağınızı dokunduğunuzda verdiği okşama hissinden anlayabilirsiniz.

Pahalı mı ucuz mu?

Banyo havlularını seçerken iyi kalite bir havluya sahip olmak istiyorsanız, elbette yüksek meblağlar ödersiniz. Pahalı bir banyo havlusunu uzun yıllar kullanabilirsiniz ve değiştirmenize de gerek kalmaz, uzun vadede tasarruf etmiş olursunuz aslında. Sıklıkla banyo dekorasyonunu değiştiren dekorasyon fikirlerine hakim olamayan biriyseniz, daha ucuz dokuması olan daha amatör banyo havlularını seçebilirsiniz. Siz dekorasyon değiştirmeden havlularınız eskimeyecektir bile.

Banyo dekorasyonunuza uyan bir seçim yapın

Banyo havlunuzu seçerken banyo dekorasyonuna uygun banyo havluları tercih etmelisiniz.Banyo havluları banyo dekorasyonlarında pek saklanamaz, sürekli el altında olmazsa olmazlardandır. Haliyle banyo havlunuzun rengini seçerken banyo dekorasyonunuzdaki ağırlıklı renklerden ya da uyumlu renklerden seçmeniz doğru olacaktır. Banyo havluları banyo dekorasyonlarının çeşitliliğine göre de değişiklik gösterir, desenli, dantelli, oyalı, dümdüz, sade bir çok çeşit dokumaya sahip banyo havlularından kendinize uygun olanı seçin.

Uygun boyutta bir havlu seçin

Banyo havlularını seçerken kendinizi renklere desenlere hassasiyete kaptırmadan evvel havlunun şeklinin sizin için uygunluğunu ölçmelisiniz. Küçük ellere mi sahipsiniz? ya da uzun boylu musunuz? yoksa misafirleriniz için fedakarlık göstererek standart ebatları mı terch edersiniz? İhtiyacınıza uygun ebatlar da banyo havlularını seçmelisiniz. İşinizi görmeyen çeşitli ebatlardaki havlular alarak daha sonra nereye koyacağınızı bilemeyebilirsiniz!