Malum günümüzde para zor kazanılıyor, kolay da kaybediliyor. Harcamalar bir yana birikimlerin değerlendirilmesi konusunda geleceğe yatırımlar da son derece popüler. İnsanlar geleceğe yatırım yaparak, bir nevi kendilerini garanti almak istiyorlar ve bugünün tasarruflarını gayrimenkulde değerlendiriyorlar. Arsa yatırımları bugün için kira geliri olabilecekken, yarının da güvenli bir dayanağı olabilir. Arsa yatırımları nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Fiyat. Arsa yatırımı her ne kadar uzun vadeli bir yatırım gibi görünse de iyi bir fiyattan alınan arsalar kısa vadede de kazanç getirirler. Alırken kazanılabilecek en ticari işlemlerden biri kesinlikle arsa yatırımlarıdır. Arsa yatırımlarında çok iyi bir fiyat araştırması yapmalısınız, kesinlikle gözünüzü dört açın. Size göre arsanın değeri neyse yarısını, dörtte birini teklif edin, arsada yatırımında pazarlık en önemli kıstaslardan birisidir.

Gelecek. Arsa yatırımı yaparken kentlerin gelişen bölgelerini tercih edin. Bunun için hem ileri görüşlü olmalı hem de ileriye dönük doğru tahminler yapmak durumundasınız. Yaşadığınız kent birden fazla yöne gelişiyorsa hızlı bir şekilde gelişecek yönü tercih edin. Arsa yatırımlarında kentin hızlı gelişen yönün prim potansiyeli diğer yönlerden fazla olur.

İmar Planı. Arsa yatırımlarında imar planlarına kesinlikle ulaşmalısınız. Son yıllarda imar planı yenilenmeyen kent kalmadı, bunların hepsini arsa yatırımınızı doğru kanalize edebilemek için incelemelisiniz. Kentin büyük yatırımları nerede olacak? Neler yapılacak? Yeni yollar nerelere açılacak? Tüm bu sorulara vereceğiniz cevaplar size arsa yatırımınızın gelecek vaadettiğini gösterecektir.

Ateşli Alıcı Olmayın. Arsa yatırımı borsaya benzemez, arsa almak için aceleci olmayın. Gezin, görün daha çok insanla tanışın; daha fazla beyin fırtınası yapın tüm bu ilişkiler sizin arsa yatırımınızla ilgili kararınızın oturmasında yardımcı olacaktır.

Uzun Vadeli Düşünün. Arsa yatırımı yaparken kesinlikle uzun vadeli düşünün. 5 yıl, 10 yıl hatta 20 yıl içerisinde ya da devamında yapacağınız arsa yatırımı size neler getirecek? Kısa vadeli para kazanmak için arsa yatırımına girmeyin.

Karar Verin. Arsa mı? Arazi mi? Arsa yatırımlarında en kritik kararlardan birisi de budur. Bekleyecek gücünüz varsa araziyi tercih edin. Arazi fiyatları arsa fiyatlarının yanında daha ucuz. Arsa yatırımınızda arsa mı arazi mi kararınızı verme aşamasında yatırıma girişeceğiniz seçenekler arasından metrekaresi ucuz olanı tercih edin. Metrekare bazında düşük fiyatlı yer alarak bekleyecek sabrınız olduktan sonra, yatırımınız heba olmayacaktır.

Sağlam Tapu. Yatırım yapacağınız arsa veya arazinin tapusu sağlam olsun. Hisseli tapulardan mümkün olduğunca uzak durmaya gayret gösterin. Bugün herhangi bir sorun teşkil etmeyen tapular yarın pürüzler çıkarabiliyor.