Aromaterapi yüzyıllardan beri hastalıkları iyileştirmede, yeniden canlanma ve gençleşme sağlanmasında ve streslerden arınmada kullanılmaktadır. Aromaterapi banyoları cildi nemlendirme ve iyileştirmenin yanı sıra aynı zamanda rahatlatıcı ve diriltici etkiye de sahiptir. Hassas bir cilde sahip olsanız bile aromaterapi banyolarının birçok çeşidini uygulamanız mümkün olacaktır. Özel yağlardan, banyo peeling ve jellerine, mumlara ve birçok esansa kadar seçenek sunan aromaterapi banyoları sizin için oldukça lüks ve rahatlatıcı bir deneyim olacaktır.

Aromaterapi Banyosu Yapmak

1. Banyo yağınızı ve tamamlayıcısını seçin. Aromaterapi banyosunun zevkini çıkarmaya başlamadan önce, cildinizin ve sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir yağ veya duş jeli ile tamamlayıcı ürününü seçin. Tamamlayıcı ürününüz ile birlikte ister stres atma ister daha enerjik hissetme veya hastalığınızdan kurtulmak yolunda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Eğer kendinize özel bir yağ bulamadıysanız, o halde esanslı duş jelleri, tuzlar veya banyo bombalarını kullanabilirsiniz. Bu opsiyonları özellikle kolayca tahriş olabilecek cilde sahipseniz değerlendiriniz.

Banyo yağınızı kullanırken, tercihinize göre elinizdeki tamamlayıcı ürünle karıştırın. En iyi karışımı elde etmek adına 7-12 damla yağ karışımı yeterli olacaktır. Aromayı artırmak adına tamamlayıcı ürün miktarını artırabilirsiniz.

2. Banyonuzu hazırlayın. Kullanacağınız yağı ve diğer ürünleri seçtikten sonra sıradaki adım küvetinizi su ve elde ettiğiniz karışım ile doldurarak aromaterapinin faydalarından yararlanmak olacaktır. Bu esnada hazırladığınız suyun çok sıcak olmadığından emin olunuz. Aksi takdirde cildinizin yanma riski doğacaktır.

Kendinize uygun sıcaklığı elde etmek adına termometreden yararlanabilirsiniz. Normal şartlar altında optimal sıcaklıklar bebek ve çocuklar için 37-38 derece, orta yaşlılar için 37-39 derece, hamile kadınlar için 37-38 derece arasında olacaktır.

Seçtiğiniz yağı küvetinize dolan suya ekleyin.

Eğer seçiminiz banyo yağından yana değilse, o halde küvetinize bir miktar süt ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz süt, su ile beraber cildinizin nemlendirilmesine ve yatışmasına yardımcı olacaktır.

Eğer küvetiniz yoksa, o halde seyreltilmiş banyo yağını bir süngerin üzerine yayınız ve yıkayınız. Bu esnada derin nefes alıp vermeye dikkat ediniz.

3. Rah ve stresten uzak bir moda girin. Aromaterapiyi tercih edenlerin birçoğu bu yöntemi rahatlamak, gerginlikten uzaklaşmak ve daha enerjik hissetmek için isterler. Bu noktada banyonuzu müzik, mumlar ve aksesuarlarla mümkün olduğunca rahatlatıcı ve sakinleştirici bir konuma sokabilirsiniz.

Aromaterapi mumları ve dinginleştirici aydınlatıcılar seçtiğiniz banyo yağının özelliklerini artırıcı işlev görecektir.

Sakin ve loş ışık gerginliğinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Bütün bu aydınlatıcıları kolaylıkla mağazalardan ve internet üzerinden temin edebilirsiniz.

Hassas bir cilde sahipseniz, mumlar ve aydınlatıcılar aromaterapi yağlarının yerine kullanılabilecek en iyi alternatiflerden biri olacaktır. Mumları kullandığınız sürece banyodaki diğer bütün aydınlatıcıların kapalı olduğundan emin olunuz.

Sakin ve modunuza uygun bir müzik rahatlamanıza ve yenilenmenize yardımcı olacaktır.

4. Terapiye başlamadan önce liflenin. Banyoya girmeden önce cildinizi bir lif veya fırça ile temizleyin. Bu işlem sadece kan dolaşımınızı hızlandırıp ölü derinin atılmasının dışında ayrıca cildinizin nemlendirilmesini ve yağın etkisinin artmasını sağlar.

Bu işlemi gerçekleştirirken doğal lifler ve fırçalardan yararlanın.

Ayaklarınızdan başlayarak uzun ve geniş hareketlerle kalp hizanıza kadar fırçalanın. Her bölgeyi birden çok kez fırçalayarak vücudunuzun tamamen temizlendiğinden emin olun.

Vücudunuzun hassas bölgelerini fırçalarken özen gösterin.

Liflenme işlemini bitirdikten sonra ılık banyoya girebilirsiniz.

5. Aromaterapi başlayın. Bir önceki adımlarda hazırlığını yaptığınız aromaterapiye artık başlayabilirsiniz. Belirlenen doğru zamana aralığı boyunca küvete girerek terapi seansının verimliliğini artırın.

Maksimum verimi sağlamak amacıyla 15-20 dakika boyunca banyoda kalın. Belirlenenden uzun süre banyoda kalmak cildinizin kurumasına ve hasar görmesine sebep olabilir.

Yastık veya yapraklar gibi çeşitli banyo aksesuarlarından yararlanmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Göz kapaklarınızın üzerine yerleştirdiğiniz ılık bir banyo havlusu da banyodan aldığınız zevki artıracaktır. Havluyu ılık suyun altında yıkayarak gözlerinize yerleştirin ve yağ bulaşmasından kaçının.

Hazırladığınız banyo suyunun ağzınıza veya gözlerinize kaçmamasına dikkat edin.

Banyodan çıktığınızda, ılık bir havluya sarının ve nemliliğin devamı için vücudunuzu kremleyin.

İpuçları:

Banyo için seçtiğiniz özel yağları karıştırabilirsiniz. Ancak bu işlem yağların içeriğiyle ilgili tecrübe gerektirdiğinden ve hata payının yüksek olmasından dolayı pek de tercih edilmez.

Azın her zaman en iyisi olduğu gerçeğini göz önünde bulundurun. İstediğiniz her zaman kullandığınız esansların miktarını artırmak kolaydır fakat işlemin tersini yapmak her zaman daha zordur.

İhtiyacınız Olanlar:

  • Uçucu yağlar
  • Taşıyıcı yağ
  • Küvet veya Duş