Ahşap boyama zahmetli ama eğlenceli bir hobidir; çok fazla dikkat istemesine rağmen tahmin edildiğinden daha kolaydır. Boyadığınız ahşap çerçeveler hem evinizi renklendirir hem de zevkinizi, hatta içine koyacağınız fotoğrafların temalarını yansıtır. Ahşap çerçeve nasıl boyanır?

Ahşap Çerçeve Boyama Uygulamaları

**1. Ahşap çerçevelerinizi renklendirin ya da boyası çıkmış ahşaplarınızı canlandırın. **Öncelikle kullanacağınız çerçeve kesinlikle temiz olmalı. Aksi takdirde boya yapışmaz ve dökülür. Aldığınız ahşap çerçevenin üstünde çivi izleri ya da kalıp, delikler ve pürüzler olabilir; bu izleri, delikleri ve pürüzleri ahşap macunu adıyla satılan bir dolgu macunuyla doldurmalısınız. Ve 15 dakika kurumaya bırakmalısınız.

2. Daha sonra su zımparası denilen kağıt ya da sünger şeklindeki zımparalarla çerçevenin özellikle kesinti yerlerini biraz zımparalayın; eğer çerçevenizin eni genişse ve düz bir çerçeveyse daha düz bir görüntü için zımparalama işlemini daha uzun tutabilirsiniz . Çerçevenin tozunu aldıktan sonra boyamaya geçebilirsiniz.Fırçanızı boyaya daldırmadan önce mutlaka ıslatın ve fırçayı kalem gibi tutarak boyama işlemine başlayın.

3. Çerçeveyi tek yönde gelgitler şeklinde boyayın ve boyarken sadece elinizi değil tüm kolunuzu hareket ettirin. Fırçaya çok boya almamaya dikkat edin aksi takdirde çerçevenizde çok fazla fırça izi kalır ve pürüzler oluşur. Boyama işlemi bittikten sonra en az 20 dakika kurutmaya bırakın. Çerçevenizi açık renge boyadıysanız çok fazla örtmeyeceğinden mutlaka bir kat daha boyayın. İkinci kat boyamayı yapmadan önce mutlaka bir kat daha zımparalayın.

4. Ahşap çerçeve için hiç bir şey bitmiş değil daha çok süslemek tamamen zevkinize kalmış. Polyesterden yapılmış küçük objeler, sırlı seramikten yapılmış ürünler (çiçek gibi) olabileceği gibi kuru baklagiller ya da deniz kabukları da kullanabilirsiniz. Bunun için bu süsleri ahşap yapıştırıcılarla boyadığınız çerçeveye yapıştırabilirsiniz.

Stencil Tekniği ile Ahşap Boyama

Düz ahşap çerçevenize stencil tekniğiyle boyama yapabilirsiniz. Stencil tekniği kesilmiş motiflerin olduğu hazır şablonlarla ahşaba motif işlemektir. Bu stencil şablonları hobi mağazalarında satılmaktadır. Deseni geçirmek istediğiniz objeye stencilı yavaşça yerleştirin ve kaymaması için su bandı denilen boyayı kaldırmayan bantlarla şablonları çerçevenize sabitleyin. Stencil çalışmasını stencil fırçalarıyla (küt ve sert fırçalar) ya da küçük sünger fırçalarıyla yapabilirsiniz. Tabağa sıktığınız boyayı fırçayla alın ve vurarak fazlalığını bırakın.Objeyi motifin arasından boya kaymasın diye vurarak boyayın. Boyamanız bittiğinde yavaşça bantları kaldırın.

Eskitme Tekniği ile Ahşap Boyama

Çerçevenize eskitme de uygulayabilirsiniz. Bir tabağa eskitme malzemesi denilen malzemeyi dökün ve onun rahat akmasını, kaynaşmasını sağlayan döktüğünüz boyanın üçte biri miktarda medium ilave edin; ikisini iyice karıştırın. Bu karıştırdığınız boyayı çok yoğun bir eskitme istiyorsanız fırçayla, daha az bir eskitme istiyorsanız süngerle yine git gel ve tek yön hareketlerle çerçevenize uygulayın.Ahşap çerçeve boyamalarında eskitme yöntemi son derece nostaljik bir görüntü elde etmenizi sağlar.