Şehir içinde araç kullanmak kadar stresli ve tehlike limiti yüksek başka bir olay yoktur. Hele ki nüfusu kalabalık ve trafiği sıkıntılı büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu daha çekilmez bir hal alabilir. Siz de şehir içinde stressiz, kurallara uygun ve tehlikeye düşmeden araç kullanmak istiyorsanız aşağıdaki adımları dikkatlice öğrenin ve uygulayın.

Adım Adım Şehir İçinde Araba Kullanmanın Püf Noktaları

[dropcap]1[/dropcap]Şehir içinde araç kullanırken hangi durumlara karşı hazırlıklı olunmalıdır bunları öğrenin. Şehir içinde her türlü önlemi alsanız dahi dikkat dağılması nedeniyle çok sayıda kaza gerçekleşmektedir. Bunları minimuma indirmek için veya sizden kaynaklı bir kazaya mahal vermemek için dikkatinizi araç kullanmaktan başka hiçbir şeye vermeyin. Telefonla konuşmayın. Çok önemli ise bir kenara çekip konuşabilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Akan trafikte de duran trafikte de takip ve fren mesafenizi daima koruyun. Ve çevrenizdeki hiçbir aktivasyona uzun süreli dikkatinizi vermeyin.

[dropcap]2[/dropcap]Şehir içinde önünüze aniden bir yaya fırlarsa ne yapılabileceğini kavrayın. Şehir içinde araç kullanırken mutlaka dalgın kişilere rastladığınız olmuştur. Ya da bu dalgın kişilerin dalgın olduğunu pek anlayamadığınız olmuştur. Karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaya gördüğünüz anda yayanın her an yola atlayacağını düşünerek önleminizi alın. Gaz pedalından ayağınızı fren pedalına koyun. Işıklarda yayalar da bazen ışık ihlali yapabilir ya da yaşlılar olabilir. Siz daima önleminizi alırsanız bu sizin ruhsal ve hukuksal anlamda lehinize olacaktır. Özellikle çocuklara dikkat edilmeli ki sokak aralarında oyun oynarken araçlarınızın önüne ani yaya çıkışları daha çok olmaktadır. Okul, alış veriş merkezleri, camii, çocuk parkı vb. gibi yerlerden geçerken her zamankinden daha çok tedbirli olmanız gerekmektedir.

[dropcap]3[/dropcap]Araç stop ettirmeden nasıl kaldırılabildiğine dikkat edin. Şehir içinde araç kullanırken aracınızın stop etmesi kırsal kesimlere göre çok daha stresli ve gerilimli sahnelere sebep olabilmektedir. Aracınızı stop ettirmeden kaldırmak için önce ayağınızı gaza koyun. Daha sonra debriyaja basın. Ve vitesinizi 1’e alın. Ve ayağınızı çok yavaş bir biçimde debriyajdan kaldırınız. Aracın kavrama noktasına geldiği zaman debriyajı tamamen bırakın ve yavaşça gaza basın. Eğer bunları hızlı bir şekilde yapmaya çalışırsanız aracınız stop edecektir. Ve tekrar aynı işlemleri yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

[dropcap]4[/dropcap]İki aracın arasına nasıl başarılı bir şekilde park edilebildiğinin püf noktalarına dikkat edin. Şehir içinde özellikle büyük şehirlerde araç parkı çoğu zaman bir dert haline gelmiştir. Fazla nüfusun getirdiği fazla araç sayısından dolayı şehir içinde araç park etme gerçekten artık ustalık gerektiren bir iştir. Eğer aracınızı iki aracın arasına dikey park edecekseniz geri geri park etmenizde faydalı olacaktır ki acil durumlarda çıkışınız kolay olsun. Tabi aracınız park edeceğiniz yerin hesabını iyi yapmalısınız ki rahatça inip binebilesiniz. Yan park edecekseniz yine geri geri park etmeniz ve aynaları kullanmanız avantajınıza olacaktır.

[dropcap]5[/dropcap]Dik yokuşlarda aracı kaydırmadan nasıl kalkış yapılabildiğini öğrenin. Yokuş kalkış desteği olmayan bir araç kullanıyorsanız ve şehir içinde bir yokuşta kalkış yapıyorsanız bir ayağınız frende debriyaj pedalınızı yavaşça bırakın. Yine aracın kavrama noktasını hissedeceksiniz. Hissettiğiniz anda direk gaza basın. Yine debriyajı hızlıca bırakırsanız aracınız stop edecektir.

[dropcap]6[/dropcap]Yokuş yukarı el freni ile nasıl kalkış yapılabildiğini kavrayın. Şehir içinde yine yokuşlarda aracınızı kaldırmak hele ki nüfusu kalabalık yerlerde kaldırmak zordur. Aracınızı yokuşlarda el freni ile de kaldırabilmeniz mümkün. Kalkış için daha pratik ve güvenilir bir yol olduğu söylenir. Eski model araçlarda el freninin düğmesine basıp çekin ve bir ayağınız frende bir ayağınız debriyajda olsun. Ve yavaş yavaş debriyajı aracın kavrama noktasına kadar bırakın ve gaza basın. Gaza basarken aynı anda el freninizi indirin. Böylece aracınızı kaydırmadan yokuşta güvenilir biçimde kalkış yapmış olursunuz.