İnsanların sevgisini ifade etme şekli birbirinden farklıdır. Kimileri karşı tarafın hoşlanacağı şekilde yaklaşımda bulunurken, kimileri aşk sözcükleriyle ifade eder. Kimileri de iflah olmaz bir romantik olarak karşı tarafa sürekli jestler yapar. Bu sayede de ilişkiyi sürekli dinamik tutar. Eğer biriyle bir ilişkiniz varsa ve iflah olmaz bir romantik olmayı düşünüyor ya da karşı taraf sizden bunu bekliyorsa elbette bunun için yapabileceğiniz birçok şey mevcut. Eğer bunu başarmayı gerçekten istiyorsanız bu makalede anlatılacakları uygulayarak hem kendinizi hem de eşinizi ödüllendirecek iflah olmaz bir romantik haline dönüşebilirsiniz.

Bölüm1: Farklılıklar İçin Teşekkür Etmek

1. Farklılıkların daha güzel olduğunu anlayın. Psikologlar en azından dostluk, oyun ve tutku üçgeninde süregelen ilişkilerin daha sağlam bir şekilde ilerlediğini belirtmektedirler. Kimi ilişkiler bu üçlüyü de aşarak daha çok öğe ile ilişkiyi yaşamaktadır. Siz ve eşiniz arasındaki sevginin anlamını düşünün ve siz de eksik olanları tamamlama yoluna gidin.

Psikolog John Lee sevginin altı formu olduğunu belirtiyor: Eros (romantik, tutkulu aşk), Ludos (bir oyun olarak aşk), Storge (derin dostluk ile oluşan aşk), Pragma , Mania (Aşk ve obsesyon) ve Agape (sevgi ve fedakarlık). Sizin ve eşinizin arasında süregelen ilişki bu tanımlamalardan hangisine uymaktadır öncelikle tarzınızı belirlemelisiniz.

Eşiniz bir romantik ama siz değilseniz bu onu az sevdiğinizi değil de ondan daha az deneyime sahip olduğunuz anlamına gelebilir.

Bunları sorgulayıp anlayın ve eşinize farklılıklar için teşekkür edin, ona kendini değerli hissettirin.

2. Onun yerine kendinizi koymayı deneyin. Eşinizin yerine kendinizi koyun ve onun baktığı açıyla olaylara bakmaya, değerlendirmeye çalışın. Sizden bekleyebileceklerini o dile getirmeden siz gösterin.

Siz ve eşinizin duygularını aktarma şekli birbirinden farklıysa onun yerine kendinizi koyarak nasıl bir beklentide olabileceğini düşünün.

Belkide bahçedeki çimleri biçmek, ev işlerinde eşinize yardımcı olmak ona sevdiğinizi anlatmanın bir yoludur. Tabi ki burada eşinizin de bakış açısını dikkate almanız gerekir. Eğer onun yerinde olsaydınız bunlar gerçekten onu sevdiğinizi ona anlatabilir miydi?

Karşınızdaki kişi eşiniz, kız arkadaşınız ya da erkek arkadaşınız olduğundan dolayı bir şekilde duyguları aktarma konusunda orta yolu bulmalısınız. Eğer sizin onu sevdiğinizi yaptıklarınızla gösteremiyorsanız kelimelerle ifade etmeyi düşünebilirsiniz.

3. Kendinizi sorgulayın. Romantik bir eş, sevgili birçok kişi için birçok kapıyı açar. Eğer henüz bu konuda çok başarılı değilseniz kendinizi sorgulamalı yanlışları ortadan kaldırmak için soruna odaklanmalısınız.

Eşiniz, sevgiliniz üzgün, keyifsiz olduğunda kendiliğinden onunla eğlenceli bir şeyler yapmaya yönelebilirsiniz. Bu illa onun istemesiyle değil, sizin de düşünmenizle yapılabilecek bir şeydir.

Eşiniz veya sevgiliniz sizi eski romantik halinizle görmeyi arzuluyor olabilir. Bunu kimi zaman kelimelerle ifade ederken kimi zaman da hareketlerle ifade edebilir. Siz de bu noktada nelerin değiştiğini, eşinizin hangi sebeplerden ötürü kendini sevilmiyormuş gibi hissettiğini öğrenebilirsiniz.

Bunların hiç biri olmuyorsa bile zaman zaman ufak sürprizler yapmak, ona ondan hoşlandığınızı söylemek, hayatı beraber paylaştığınız için mutlu olduğunuzu söylemek şüphesiz ki atılabilecek önemli adımlardan biridir.

Bölüm 2: Eşinizi (Sevgilinizi) Mutlu Tutmak

1. İlişkinin sağlıklı yürümesi için almadan vermeyi öğrenin. İlişkilerin tümünde eşinizin sizin için yaptığı iyi şeyler için teşekkür etmek ve bunları konuşmak için zaman ayırmak oldukça önemlidir.

İflah olmaz bir romantik olmayı düşünüyorsanız bunu yapmanız oldukça önemlidir. Sen mutlu olduğun zaman ben de mutlu oluyorum gibi cümleler kurabilirsiniz. Şunu yaptığından dolayı gerçekten çok teşekkür ederim diyebilirsiniz ki bu şekilde takdir edici cümleler kurduğunuzda karşıdaki kişi kendini daha mutlu hissedecektir.

Özellikle eşiniz, kız arkadaşınız ya da erkek arkadaşınız sizin için sevimli bir şey yaptığında o an için ondan çok hoşlanmasanız bile onu takdir edici hareketler ve tavırlarda bulunmalısınız.

2. Eşinizi, sevgilinizi eğlenceli ve heyecanlı tutun. Aradaki heyecanı, eğlenceliliği yıkmadığınız sürece ilişkiniz oldukça iyi bir seyirde gidiyor demektir.

Zaten bunu sağlayabiliyorsanız bu bir noktada sizi romantik biri yapacaktır. Aradaki ilişki sıkıcılığa bağlamak üzereyken eşinizi, sevgilinizi de heyecanlandıracak faaliyetlere yönelmelisiniz. Onun gözünde onun için bir şey yaptığınızı bu şekilde ona göstermelisiniz. Bu noktada eve o gelmeden güzel bir akşam yemeği hazırlayabilir, bir akşam romantik bir yemeğe götürebilir, uzun bir süre önce beğendiği ama almadığınız elbiseyi, ayakkabıyı alabilirsiniz. Bunlar ufak gözükse de büyük adımlardır.

Bununla birlikte hafta sonu için yurt dışı seyahati ayarlamak, toplu halde bir yürüyüşe gitmek, en merak ettiği şehirlerden birine gezmeye gitmek gibi aktivitelerde eşinizi veya sevgilinizi heyecanlandırabilecek hareketlerdir.