Bir arkadaşınızın ya da sevdiğiniz birinin ağrılı ayaklarına harika bir masaj yapmak kadar güzel bir davranış yoktur. işte size herkesin seveceği birkaç ayak masajı tekniği:

1. Bölüm: Masaja Hazırlık

1. Masaj yapacağınız kişiyi uygun bir pozisyona getirin. Masaj yapacağınız kişiyi gevşek bir şekilde uzanır hale getirin, sırtı üzerinde ve yüzü dik olacak şekilde durmasını sağlayın. Masaj yapılacak kişi, masaj boyunca ayak ve ayak bileklerinin farklı hareketlerle karınlarına doğru hareket ettirilmesine izin vermelidir

2. Ayakları dinlendireceğiniz bölgeye bir havlu serin. Böylelikle masaj yağı, krem gibi malzemelerin çalışma alanınıza bulaşmasına önlemiş olacaksınız.

3. Ayakları yıkayın. Ayakları bir kovanın içindeki sıcak suda 10 dakika kadar ıslatın.

Tercihe göre suya, kokulu uçucu yağlar veya köpüren temizleme jeli ekleyebilirsiniz.

Islanan ayakları yumuşakça ovalayın ki kirler gitsin ve kişi rahatlayabilsin.

Bu işlemi bitirdiğinizde havlu ile ayakları kurulayın.

4. Kullanmak için bir krem yağ veya losyon seçin. Kremler losyonlara göre daha yoğun olup, ayak mesajı için daha elverişlidir. Yağlar da ayakların altındaki nasırları yumuşatmak için uygundurlar.

Güzellik malzemeleri satan mağazalarda ayak masajı için üretilmiş krem ve yağlar bulabilirsiniz.

Ayak masajında kullanmak üzere kendi benzersiz krem ve yağ karışımınızı oluşturun. Kendi zevkinize göre, güzel bir koku ortaya çıkacak şekilde bu kombinasyonu yapabilirsiniz: Limon, okaliptüs, lavanta, badem ve vanilya favori kombinasyonlar arasındadır.

5. Yağ ya da kremi ısıtın. Bu işlem masaj yapılacak kişiyi daha çok rahatlatacaktır.

2. Bölüm: Temel Bir Ayak Masajı Yapmak

1. İki elinizle ayak tabanını tutun. Ayak tabanını, tepesinden başlayarak yavaşça alta doğru ovalayın. Tabanın altına doğru yaklaştıkça uyguladığınız basıncı artırarak ovalayın. Tabanın üstüne çıkarken basıncı azaltarak ve alta inerken basıncı artırarak yavaşça ovalayın.

2. Ayak topunu ovalayın. Bu işlem için baş parmaklarınızı kullanın, orta ve yüksek basınçla tabanda küçük halkalar çizin. Tüm topuk bölgesinde bu şekilde çalışın. Ayak parmaklarınızın hemen altında bulunan ve yere değen bölgede de (ball of the foot) aynı işlemi tekrarlayın.

3. Ayak topuğunu çapraz hareketlerle ovalayın. Topuğunuzu, parmaklarınızın biri yukarı doğru ovalarken diğerinin aşağıya doğru ovalaması anlamına geliyor. Bir başparmak yukarı doğru itecek, diğer başparmak aşağı doğru itecek.

4. Ayak bileği çevresine masaj yapın. Ayak bileği çevresini yuvarlak hareketlerle iki tarafta birden olmak üzere ellerinizle ovalayın, ve kemiğin tepesini parmaklarınızla nazik hareketlerle ovalayın.

5. Ayak tabanı çukuruna masaj olarak bir yumruk kullanın. Bu işlem için ilk olarak kapalı bir yumruk kullanın, baskıyı artırmak için yumrukta parmaklarınızın başındaki sert kemikleri kullanın. Elinizi kapatın, yumruk haline getirin ve cildi nazikçe yoğurmak için yumruğunuzla ileri geri hareketler yapın.

6. Ayak parmaklarına masaj yapın. Parmakların her biri için ayrıca zaman harcayın.

  • Parmakların her birine tek tek gidin ve nazikçe sıkın. Bu parmakların sıkılmasına neden olabilir fakat ayak masajı yapılan kişiyi rahatsız etmediği sürece parmakların her birine tek tek yapmaya devam edin.
  • Parmakların arasından işaret parmağınızı kaydırın. Parmağınızı ileri geri yaparak biraz zaman harcayın, masaj yapılan kişi dilerse işaret ve baş parmağınızla ayak parmaklarının tabanını ovalayın.
  • Parmakların aralarına nazikçe çok az bir miktar krem veya yağ sürüp bununla ovalayın.