Bir alkol türü olan antifriz kış aylarında genelde sıcaklık 0 ºC nin altına düştüğünde arabaların radyatörlerinde bulunan suya katılarak suyun donmasını engelleyen bir maddedir. Antifriz görevi gereği, suya eklenen antifriz miktarı arttıkça radyatördeki suyun donma noktası o kadar düşer. Bu yüzden kış aylarında ve Türkiye’nin mevsimsel trendleri göz önünde bulundurulduğunda radyatör sularına %35-40 oranında antifriz katılması önerilir.

Antifriz Nedir?

Antifriz, radyatör sularına eklendikçe suyun donma sıcaklığı düştüğünden soğuk havalarda arabanın demirbaşı olan motorun çatlayarak zarar görmesi ve radyatördeki suyun donması engellenmiş olur. Özellikle kış aylarında araba arızalarının bir numaralı engelleyicisi olan antifriz kullanımını ihmal etmemek gerekir. Aynı zamanda antifriz motosikletlerde de soğutma suyuna eklenerek pas önleyici etki gösterir.

Elbette antifriz sadece soğuk kış aylarında motoru korumak amaçlı kullanılmamaktadır. Bir başka açıdan da antifriz sıcak yaz aylarında da radyatör içindeki suyun çabuk kaynamasını engellemek için kullanılır.

Antifriz Nasıl Kullanılır?

Marketlerden ya da benzin istasyonlarından kolaylıkla satın alınabilen antifrizin uygulamasında da çeşitli teknikler kullanılabilir. Şırınga ile yüklemenin yanı sıra antifriz radyatörün alt bağlantı hortumu sökülerek su boşaltımı sağlandıktan sonra radyatöre eklenebilir. Hatta bazı durumlarda radyatördeki suyun tamamına yakını boşaltılarak antifriz ile doldurulabilir.

Her yıl kış aylarının başında bir oto tamircisinde antifriz ölçümü yaptırılması gerekir. Antifriz zamanla etkisini yitiren bir maddedir bu yüzden de donma derecesi zamanla azalır.